Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankalar

Finansal kurumlar içinde uzun ve Kısa vadeli kredi kullanım imkanı sağlayarak kaynak sıkıntısı yaşayan gerçek ve tüzel kişilere finansör olan bankalar, çeşitli faiz oranları üzerinden reel sektöre sağladığı kredi olanakları ile parasal döngüye etki ederek ekonomi üzerinde belirleyici rol oynarlar.

Bankalar risk çıtası yüksek, kar-zarar dengesi belirsiz işlere ve  müşterilere sıcak bakmazlar. Faiz geliri bankaların beslendiği en temel kaynaktır. Kredi kullanımı yaptırılan müşteriler  vade sonlarında bu ödemeleri belirlenmiş faiz oranı üzerinden yapmazlarsa hedeflenen kar miktarında sapmalar olacak ve sıkıntılı bir süreç yaşanacaktır. Benzer durum kredi kartları içinde yaşanacak banka müşterisinin geciktirdiği ödemeler banka kaynaklarının buraya transfer edilmesine neden olacak ve gelir -gider dengesinde anormallikler yaşanacaktır. Kredi ve kredi kartı ödemelerini 60 gün ödemeyen banka müşterisine kanunda belirtildiği şekli ile ek 30 günlük süre verilir. Bu süre bitiminde ödeme hala gerçekleşmezse bankalar birliği ve bankalar arasında yapılan anlaşma gereği 7 günlük bir süre daha verilir. Bu idari süreçtir. Yani bankanın müşteri ile yasal takip başlatmadan kendi bünyesinde anlaşma yoluna varmaya çalışmasıdır. Bu süreç içerisinde ödeme planı hazırlanıp müşteri ile görüşmeler yapılır. Mutabakat sağlanamazsa yasal takip süreci başlayıp avukat kanalı ile mevcut borç takibi yapılır. Bu aşamada tekrar görüşmeler yapılır ve netice alınamazsa dosya icra kuruluna taşınır. İdari takip aşamasından başlayan süreçte kırmızı kalem yeme diye adlandırılan riskli müşteri grubunun içinde yer alanlar  bankalar tarafından Türkiye bankalar birliği çatısı altında kurulan risk merkezine gerekli bildirimde bulunur .Kredi kayıt bürosu buradan aldığı bilgileri işleyerek rapor ve puan sistemi haline getirir.

Kırmızı kalem yiyen biri bu aşamada ne yapmalıdır?

Kırmızı kalem yemek bir anlamda kredi kullanımı yapılan banka tarafından fişlenip durumun risk merkezi ve kredi kayıt bürosu ile paylaşılması demektir .Buna sebep olan borç ödemesi bu saatten sonra yapılsa bile mevcut kayıtlarda bir değişiklik yaşanmayacak ve  5 yıl süre ile bu kayıtlar tüm bankalar tarafından görülüp değerlendirmeye alınacaktır. Bu sürenin kısalması veya mevcut borcun silinmesi mümkün olmayıp bankalara yönelik finansal taktik  uygulamaları yolu ile kredi notu değişip bazı bankalardan kredi kullanım imkanı sağlanabilir. Belli teminatların sunulması ile kredi kullanımı yaptırılacak olan bankalar halkbank,odeabank,ziraat bankası,vakıfbank,işbankası,denizbank,akbank,tekstilbank,adabank,fibabank,yapı kredi, birleşik fon bankası, alternatif bank, Arap türk bankası,burgan bank,citibank,deutsche bank,hsbc bank,citibank,turkish bank, bank mellat,habib bank,turkland bank,finansbank,türk ekonomi bankası, the royal bank of scotland,turkland bank,rabobank.

Hangi teminatlar sunulursa bankalar kırmızı kalem yiyen müşterisine kredi kullanımı sağlar?

  • Öncelikle Kırmızı kalem yemenize sebep olan banka borcundan kurtulmalısınız
  • Kendi üzerinize kayıtlı taşınmaz bir malınızı ipotek ettirmelisiniz (Ev,arsa,dükkan vs..)
  • Kredi sicili temiz, ödemeleri düzenli olan ,tercih olarak kamuda çalışan biri kefil olarak gösterilmesi.

Bankalar arası rekabet ortamı, bankanın kendini garantiye aldığı noktada başvurulan kredi seçeneğini kullandırma yönünde istekli olacak ,bu şartlar eksik kaldığında ise başvurusu yapılan krediye olumsuz yanıt verecektir. Kırmızı kalem yiyerek borç ödeme konusunda sorun çıkartan ve kara liste diye tabir edilen listede olan müşteri bu şartları yerine getirdiğinde bankalardan kaynak kullanımı yönünde şansını deneyebilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Sicilinde Sorun Olanlara Kredi Verenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ