Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar 2016

Kredi veya kredi kartı borçlarından ötürü yasal veya idari takip sürecine maruz kalmış kişiler bankalar tarafından ay sonunda Türkiye bankalar birliği çatısı altında kurulan risk merkezine iletilirler. Kredi kayıt bürosu buradan aldığı verileri puanlama sistemine dönüştürür. Kredi notu 2014 yılından itibaren herkese açık hale gelmiş, isteyenler sisteme girerek kredi puanını öğrenebilir olmuşlardır.

İki dönem üst üste kredi veya kredi kartı borcunu ödememiş olan kişi veya kurum ilave 30 günlük süre sonunda borcundan ötürü idari takip aşamasına maruz kalır. İdari takip süreci 7 günlük ek süreyi de beraberinde getirerek iki tarafın uzlaşması bu aşamada sağlanmaya çalışılır. Bu süre de de mutabakat sağlanmazsa yasal takip süreci başlar ve dosya avukat aracılığı ile icra müdürlüğüne taşınır. Burada da kişi hakkında ödeme emri düzenlenir ve en son aşamada da haciz ve icra yollarına gidilir. Borçta 90.günün dolması bankanın sizin için kırmızı alarma geçtiği ve sizin açınızdan da finansal aksiyonunuzun önce durgunluk sonra düşüşe geçtiği bir aşamadir.Borcunuzun ödenmeyip bu noktaya gelişi kredi notunuz üzerinde olumsuz tesir ederek bir sonraki kredi talebinizin reddine sebep olacaktır.

Kırmızı kalem yiyen banka müşterisi bu durumu nasıl düzeltebilir?

Banka tarafından ödenmemiş borçları nedeniyle kayda alınan kişi bu aşamadan sonra tüm finansal kaynaklarını zora sokan bir yapıda ve durumdadır. Bunu düzeltebilmek mevcut borçların ödenmesi ile çözülmez. Ödenmemiş borçtan kaynaklanan sorun ilgili bankayı aşmış tüm bankaların ortak bilgi paylaşımı ile herkesi ilgilendirir hale gelmiştir.O nedenle bu durum banka ürünlerini mevcut gelir kaynaklarınız vasıtası ile kullanarak güven ortamı oluşturmakla sağlanabilir. Bunun  için;

  • Bankalara olan borcunuz kredi notunuzu artıya çevirmese de kenarda ödenmemiş borç bırakmayın
  • Sahip olduğunuz gelirinizin bankada açtırmış olduğunuz vadesiz hesaba yatmasını sağlayın
  • Bu Banka hesabınıza bağlı otomatik ödeme talimatlı faturalar verin
  • Eft havale gibi işlemler yaparak hesabınızı hareketlendirin
  • Ufak limitli bir kredi kartı talebinde bulunun ve son ödeme tarihi gelmeden ödemesini yapın
  • Vadeli bir hesap açtırın vadesi 2-3aylık olsun. Süre bitiminde hesabı kapatın
  • Vade süresi 12 ay olan kredi talebinde bulunun 4-5 ay içinde kredi borcunuzun tamamını ödeyip kapatın.

Bu şekilde yani banka ürün ve kaynaklarını  aktif şekilde kullanarak risk seviyelerindeki kredi notunuzu yavaş yavaş yukarı seviyelere çıkartabilirsiniz. Kırmızı kalem yiyen banka müşterisinin  Kredi notu oldukça düşük seviyelerdedir, fakat bankalar bazen sağlam kefil ve ipoteğe konu olabilecek gayrimenkul bir varlığın mevcudiyeti halinde de kredi başvurularını olumlu değerlendirebiliyorlar. Kefil olarak  gösterilecek kişi güven veren bir kurumda çalışan biri olmalı ve gayrimenkul olarak gösterilecek varlık ev,arsa,dükkan vs.. cinsinden olması önemlidir .Ev olarak gösterilecek gayrimenkullerin kat mülkiyeti olan varlıklar olması bankaların onayına etki eder.

Kırmızı kalem yiyen banka müşterisi bankalar tarafından mesafeli tutum sergilenen ve  kredi kullanımına sıcak bakılmayan kişilerdir. Bu aşamada banka ürünlerini kullanmak veya kefil ,ipotek gibi güven verebilen mekanizmaları devreye sokmak kredi temininde işe yarayabilir. Fakat kefil ve ipotekli varlık kredi talebinde her banka tarafından kabul görmeyebilir,  bu aşamada kredi notunuzu yükseltecek girişimlerde bulunmak daha akıllıca bir seçim olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartıyla Kira Ödemesi Yapılabilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ