Kış lastiği zorunluluğu ne zaman başlıyor 2016 – 2017

Kış aylarının gelmesi ile araç sahiplerinin zorlu hava şartlarında sürüş yapmaları bazı tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Özellikle karlı ve yağmurlu havalarda yolların kaygan olması aracın sürüşünü ve kontrolünü oldukça zor bir duruma sokuyor. Yaşanılan bu olumsuzluklar ise trafik kazalarının yaşanma olasılığını yükseltmektedir. Trafik kazalarının önüne geçebilmek, can ve mal kayıplarını önleyebilmek için artık kış lastiği zorunluluğu getirilmektedir. Bu yazımızda kış lastiği zorunluluğu ne zaman başlıyor 2016 yılı için gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Araçlarınızı kış aylarında zorlu yol şartlarında güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için lastikler oldukça önemlidir. Kış lastiklerinin takılması aracın yol tutuşunu artırdığı gibi kaygan zeminlerde aracın daha kontrollü bir şekilde yol almasını sağlamaktadır. Sizlerde kış aylarında olumsuzluklar yaşamamak için araçlarınızın lastiklerini değiştirmelisiniz. Devlet bu durumu daha kontrollü bir hale getirmek için kış lastiği zorunluluğu getirmiştir. Yapılan bu yasa çalışmaları ile belirli tarihten sonra kış lastiği takmayanlar ve takmadığı tespit edilenlere para cezası uygulanmaktadır.

Özellikle ticari araçlar için uygulanan bu çalışma sonrasında ağır yük taşıyan veya çekici gibi diğer araçlara hizmet veren araçların kış lastikleri kontrol edilecektir. Yapılacak olan incelemelerde araçlara uygun kış lastiğinin takılması zorunlu kılınmıştır.

Kış lastiği zorunluluğu 2016 yılı için 1 Aralık 2016 tarihinde başlamaktadır. Bu tarihten itibaren araçlarda kış lastiklerinin takılmış olarak yola çıkmaları zorunlu hale getirilmiştir. Belirlenen tarihten sonra eğer kış lastiğinizi takmamışsanız ve bu durum yetkililer tarafından tespit edilirse para cezası da uygulanmaktadır. 1 Aralık 2016 tarihinden sonra yapılacak olan incelemelerde kış lastiği takmayan araç ruhsat sahiplerine 519TL para cezası uygulanmaktadır. Yapılan bu çalışmalar ile sürücülerin daha dikkatli olması ve bu sayede yaşanabilecek trafik kazalarını minimum seviyeye indirme amaçlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tmsf zaman aşımı sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ