Kişisel Finans Yönetimi Hataları

Maddi kayıplar bugün her dört insanın üçünün yaşadığı talihsiz bir durumdur. Fakat ne yazık ki bu durumun kaynağına bakacak olursak yine insanların hatalı planlarından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bu durumun bu şekilde planlama hatası olması düzeltilebilir olduğu anlamına gelmektedir. Peki, kişisel finans yönetimi hataları nelere yol açıyor ve bu hataların ana kaynağı nelerden meydana geliyor?

Eğer her insan hayatında bir nebzede olsa maddi durumu üzerine mantıklı planlar yapabilseydi bugün istediği hayat düzeyinde yaşayabilirdi. Hepimizin planları üzerine yapılan bu hataları şimdi birlikte göreceğiz. Sizler bu kişisel finans yönetimi hatalarından ders çıkarabilirseniz ömrünüz boyunca yapmadığınız birikimleri yapma şansını yakalayabilirsiniz.

İnsanlar Emekliliği İçin Para Biriktirme Gereği Duymuyor

Şüphesiz ki insanların büyük bir bölümü bugün emekliliği için para biriktirmekten kaçınıyor. Bu durum, az parayla geçinmeye çalışılan emeklilik döneminde insanların maddi olarak sıkışmasına neden olmaktadır.

Fiziken ve ruhen zayıflayacağınız bu dönem içerisinde kenara bir miktarda para koyarsanız maddi açıdan sıkıntı çekmeden çalıştığınız günlerin acısını çıkarabilirsiniz. Şimdi sizlere tavsiyem, otuz yaşından önce emekliliğiniz için kenara az da olsa para koymanızdır.

Borç ve Bütçe Planı Yapmamak En Büyük Kişisel Finans Yönetimi Hatasıdır

İnsanların en büyük problemlerinden biri, karşı tarafa borç verirken ya da karşı taraftan borç alırken herhangi bir plan dahilinde hareket etmemeleridir. Bu durum özellikle borç alma durumlarında kendini göstermektedir. Alınan borçların bütçe planına göre ayarlanması uzun süreli sıkıntılara neden olmaktadır.

Bütçe planı ele geçen paranın savrularak kullanılmaması için önemli bir aşamadır. Eğer her ay gelirinizi ve giderinizi liste halinde önünüze koyarsanız en azından yaptığınız kişisel finans yönetimi hatalarının da farkına varabilirsiniz.

Eğer Maaştan Maaşa Hareket Ediyorsanız Dikkat Etmelisiniz

Sabit bir geliriniz olabilir, hatta her ay ihtiyacınızdan fazlasını kazanıyor olabilirsiniz. Ancak bir gün geriye döndüğünüz zaman ihtiyacınızdan fazla para ayıramadığınızı fark ederseniz işte o zaman hata yaptığınızı anlayacaksınız.

Her ay aldığınız maaştan yaptığınız harcamalar sonucunda elinizde fazladan para artmalıdır. Aynı zamanda acil durum fonu oluşturarak en kötü maddi zamanlarınızda kendinizi maddi olarak iyileştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Halk Bank Paraf Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ