Kobi Girişimci Kredisi

Yeni iş kuracak veya mevcut işini büyütme gayesinde  olan girişimciye destek olabilmek için devlet kurumlarından olan Kobiler vasıtasıyla faizsiz kredi ve hibe krediler verilmekte böylece girişimcinin maddi olarak rahatlaması sağlanarak ekonomik hayatta yerini alması sağlanır. Kosgeb ,dönem dönem esnafa,kobilere,kadın girişimcilere,çiftçiye,genç girişimciye ve farklı alanda mesleki faaliyeti olan kişi ve kurumlara yönelik kredi uygulamalarında bulunmaktadır.

Kobilere yönelik kredi veren kuruluşlardan biri kosgeb olmakla birlikte özel bankalar tarafından da kredilendirme yapılmaktadır. Kosgeb kredilerinin verilebilmesi için birtakım şartların olduğu bilinmektedir. Bunlardan ilki kurum tarafından verilen uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak ve katılım sonunda eğitim sertifikasını almaktır

Kurum tarafından verilen eğitimin amacı nedir?

Uygulamalı girişimcilik eğitimi yeni iş kuracak kişilere düzgün bir iş projesi oluşturabilmek için gerekli eğitimin verildiği bir dizi süreci içerir. Toplam 32 saat süren bu eğitim sonunda katılımcılara sertifikaları dağıtılır ve iş projesi beğenilen girişimciye kredi imkanı sunulur.

Kosgeb hangi giderlere yönelik finansman sağlamaktadır?

Kosgeb kendisine kredi başvurusu yapanlardan geri ödemesiz 2.000 lira destek sağlamaktadır. İşletmenin kuruluş tarihinden itibaren 2 yıl içinde Alınacak olan  makine ,teçhizat ve ofis donanımlarına yönelik olarak maksimum 18.000 TL’ye varan kredi desteği sağlar.2 yıl içinde gerçekleşen personel giderleri ve işletme kirası işletme giderleri kapsamında değerlendirilerek maksimum 30.000 TL’ye kadar gerçekleşen giderler karşılanır. tüm bu giderler yönelik belirlenmiş üst limit miktarı kurul tarafından artırılabilmektedir. Bu sayılanlar dışında sabit yatırım desteği olarak işletme kuruluş tarihinden itibaren 2 yıl içinde gerçekleşen makine teçhizat, donanım gibi giderler farklı teminatların sunumuyla 100.000 TL’ye kadar geri ödemesi olarak verilir.

Kosgeb’in Kobilere yönelik yeni projesi nedir?

KOSGEB Kobilere yönelik geliştirdiği yeni projesinde 60 aya  varan vade ve uygun faiz imkanı ile masrafsız kredi imkanı sunmaktadır. Bu proje Vakıfbank’la birlikte yürütülmektedir. Taksitli işletme kredisi adı altında verilen bu kredi ile uygun faiz imkanlı kredi kullanımı yapılabilecektir. Bu kredi için başvurular Vakıfbank şubelerinden yapılacak olup kosgeb ve Vakıfbank şubelerinden kredi ile ilgili detaylar öğrenilebilecektir.

Kobilere verilen girişimci kredisi özel bankalar ve devlet kurumlarından biri olan kosgeb kanalı ile verilmektedir. Kobilere verilecek olan destek işin kurulum ve geliştirme safhasında olan giderleri karşılayacak ve başlangıç aşamasında gerçekleşen giderleri hissetmeden piyasada kendine yer bularak ekonomiye katkı sağlayacaktır. Kosgeb bu anlamda kuruluş amacına uygun hareket ederek Kobilere gerekli desteği verecek oluşabilecek ekonomik sorunlar baştan destek bularak bertaraf edilecektir.

Bir önceki yazımız olan Kiralık Kasa Fiyatları 2016 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ