Komisyonla Kredi Verenler Güvenilir Mi?

Kredi notunun bankaların güven duyduğu seviyenin altında oluşu yeni kredi başvurularında olumsuz geri dönüşlere sebebiyet vermektedir. Bu durum kişileri kredi temini noktasında alternatif çözüm yollarına itmekte ve krediyi kendilerine sağlayacak kişilerle irtibata geçmelerine neden olmaktadır.

Belirli bir komisyon karşılığı çalışan bu kişiler bankadan talep edilen krediye kefil olur veya bu krediyi temin edip aylık taksitlerini komisyon ücretiyle birlikte talep ederler. İcra ve haciz aşamasına gelmiş borçlar hariç diğer borçlar için kredi temini bu kişiler tarafından finanse edilmektedir.

Komisyoncular Hangi tür krediler için finansör olurlar?

  • Asgari ücretle çalışan birinin almak istediği ikinci bir kredi varlığı halinde (örneğin; araç kredisi alınmış ve konut kredisi de alınmak isteniyorsa
  • Emekli olan kişilerin ikinci veya üçüncü kredi taleplerinde
  • Şehit,gazi veya dul olup alınan maaşın on katına kadar kredi talebi olanlar
  • Borçlarını yeniden yapılandırıp tek bankada toplama isteğinde olanlar
  • Ticari kredi isteyenler
  • Sahip olunan aracın veya konutun ipotek ettirilerek yapılacak kredi başvurularında

Komisyonculara ödemeler nasıl yapılır?

Bu kişiler bankalardan alınan kredinin ödemesini yaptıkça  komisyon ücretiyle birlikte aylık taksitler halinde geri ödemesini borçlu kişiden talep ederler. Bu kişiler Türkiye’de bulunan tüm bankalardan istenilen türden krediyi sağlayıp talep ettikleri komisyon karşılığında verebilirler

 Komisyonla alınan kredinin riski nedir?

Bu şekilde alınan kredinin yasal bir zemini yok. Fahiş komisyon ücreti belinizi bükebilir ve ödenmeyen borca ait faiz ,anapara ödemesini de geçerek işi içinden çıkılmaz hale getirir. Yapılabilecek en akıllıca şey bankalarla bozulan ilişkileri yine banka ürünlerini aktif bir şekilde kullanarak düzeltmektir. Acil nakit ihtiyacı durumunda kredi kartından nakit çekim yapmak, eş ,dosttan borç almak komisyonla kredi verenlerden para almaktan daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcunu Ödemeyen Memura Ne Olur ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ