Konut Ekspertizi Nasıl Yapılır ?

Bir yandan geçimini sağlamaya çalışan insanlar bir yandan da barınacakları yerin kendilerine ait olması için uğraşmaktadırlar. Konut fiyatlarının hem el hem de cep yaktığı şu günlerde ev ücretini direkt elden vermek artık hiç kolay değil. İnsanlar bu yüzden alacakları evlerin parasının bir kısmı ya da tamamı için kredilere başvurmaktadırlar.

Konut ekspertizi Mortgage kredisi almak istediğinizde satın almayı düşündüğünüz evle ilgili araştırma yapan, evin değerini belirleyecek olan, alacağınız kredi miktarının belirlenmesini sağlayan insandır. Ekspertizin yapacağı değerlendirmeye göre satın almayı düşündüğünüz ev için alabileceğiniz kredi miktarı belirlenir. Ayrıca gelir belgesi olmadan çekilmek istenilen kredilerde ipotek edilmeyi düşünen mülkü inceleyen de yine konut ekspertizleridir. Konut kredisi çekilebilmesi için evin değerinin belirlenmesi, evin değerinin belirlenmesi için ise konut ekspertizleri tarafından detaylı şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Konutun ederi belirlenirken göz önüne alınan durumlar şunlardır: Evin stratejik konumu (ara sokak,cadde), gayrimenkul tipi (daire, villa, yalı vb.), gayrimenkul profili ve niteliği (normal, dubleks, güvenlikli, rezidans, bahçeli vb.), oda sayısı, binanın yaşı, konutun tapu bilgileri (kat irtifakı hariç krediye uygun değildir), konutun net ve brüt kullanım alanı, ısınma tipi, konutun cepheleri (baktığı yönler), konutun bulunduğu yerdeki diğer evlerin fiyatları vb.

Evin durumuna göre oluşturulacak rapor sonrasında gayrimenkul değeri ortaya çıkar. Rapor onaylanırsa kredinizi alabilmek için gerekli en önemli aşama tamamlanmış olacaktır.

Konut ekspertizleri ile ilgili şöyle bir sıkıntı bulunuyor. Bankaların gönderdiği konut ekspertizleri yüksek oranla kendi personelleri değil aracı kurumlarla oluyor. Kredi çekmekten vazgeçmeniz durumunda bile bazı bankalar ekspertiz ücretini müşterilerinin hesabından tahsil ediyor. Bu ücret konusunda sözleşmelerin bir çoğunda bir madde yer almamasına rağmen ücret ödemek zorunda kalmanız halinde şikayet etmeniz öneriliyor. 2015 yılı konut ekspertizi ücreti 360 TL’dir.

Bir önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir ? başlıklı makalemizde hesap işletim ücreti almayan bankalar 2015 ve hesap kesim ücreti almayan bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ