Konut Hesabında Faiz Var mı?

Kendine ait konutu olmayan vatandaşların ilk ve tek konut satın alımlarına destek olmak için açılacak olan konut hesabı ile devlet katkısına ilişkin detaylar ortaya çıktı. Konut hesabı açarak asgari 3 sene hesaba düzenli ödeme yapan Türk vatandaşlarına konut edinim tarihindeki birikimin %20’sine kadar devlet katkısı verilecek. Ancak devlet katkısı 15 bin TL’yi geçmeyecek.

Söz konusu olan konut hesabı bankaların yurt içi şubelerinde Türk lirası cinsinden mevduat ya da katılım fonu hesabı olarak açılacak. Ancak katılımcı birden fazla konut hesabı açamayacak. Hesaba aylık ya da üç aylık düzenli ödeme yapılma şartı aranacak. Düzenli aylık ödemelere ilişkin altı sınır ise 250 TL, üst sınır 2 bin 500 TL olarak belirlendi.

Devlet Konut Kredisinden Faiz Alacak mı?

  • Devletten konut kredisi kapsamında yararlanacak olan kişilerin merak ettiği diğer bir konuda verilen paranın faize uğrayıp uğramayacağıdır.
  • Konut hesabı açarak asgari 3 sene hesabına düzenli olarak ödeme yapan Türk vatandaşlarına konut edinim tarihindeki birikimin %20’s,ine kadar devlet katkısı ödeneceğinden bahsetmiştik.
  • Kendinize ait bir konutunuz yoksa yurt içinde ilk ve tek konut satın alımlarına destek olan ‘’Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik’’ Resmi Gazetede yayımlanarak pek çok vatandaşın yüzünü güldürdü.
  • Bu projeye göre konut hesabı bankaların yurt içi şubelerinde Türk lirası cinsinden katılım ya da mevduat fonu hesabı olarak yatırılacak.
  • Ancak konut hesabının ortak hesap olmaması verilen şartlar arasında. Konut hesabı’nın katılımcı tarafından başka bir bankaya taşınması söz konusu olmayacak. Bu nedenle konut hesabı açarken tercih edeceğiniz bankayı iyi araştırmalısınız.

Devlet Konut Kredisi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

  • Devlet konut projesi ve devlet katkısı ödemelerinin denetimi bilgi sistemleri de dahil olmak üzere, Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafından denetlenecek.
  • Yönetmelik kapsamında yer alan tutarlar her sene bir önceki seneye ilişkin olmak üzere 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerlendirme oranı kadar artacak.
  • Bankaların konut hesabına dayanan reklam ilan vb. duyurularında konut hesabı ifadesini kullanmaları zorunlu kılınacak. Konut hesabı 6 ay sonra yürürlüğe geçirilecek.

 

Bir önceki yazımız olan Pasaport Harçları İle Kredi Kartı Ödenir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ