Konut Kredisi Çekerken İstenen Belgeler Neler

Yaşadığımız dünyada herkes kendini güvende hissetmek ister. Bir ailenin kendini güvende hissetmesinin en kolay yolu da kendilerine ait bir evi olmasıdır. İnsanlar ev sahibi olmak için büyük bir birikime sahip olması gerekir. Herkesin de büyük bir birikimi olmadığı için insanla ev sahibi olabilmek için banka kredileri kullanmaktadır. Bankalar ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara bir takım avantajlar sunmaktadır. İnsanlarda bu avantajlı paketlerden yararlanmakta ve ev sahibi olmaktadır. Bankalar insanlara konut kredisi vermek için onlardan bir takım evraklar isteyerek kendilerini güvence altına almaktadır. Peki, bankalardan konut kredisi çekerken istenen belgeler neler?

Bankanın Kredi Verirken İstedikleri Belgeler Nelerdir?

Ülkemizde birçok banka bulunmaktadır. Bu bankaların her biri vatandaşlardan konut kredisi vermek için belgeler istemektedir. Bu belgeler bankalara göre değişiklik gösterebilir. Ülkemizin en önde gelen bankaları konut kredisi verirken ilk olarak vatandaşların başvuru formu doldurmasını ister. Bu başvuru formunda yer alan bilgilerin eksiksiz ve doğru bilgiler olması bankanın aradığı ilk şarttır. Bankaların istediği ikinci evrak kredi almak isteyen kişinin nüfus fotokopisi, sürücü belgesinin fotokopisi ve varsa eğer pasaport fotokopisi olmaktadır. Bunlar ek olarak bankalar ev sahibi olmak isteyen vatandaşlardan bağlı oldukları meslek kuruluşlarından üyelik belgesi fotokopisi, kişi eğer bir şirket sahibi veya ortağı ise şirkete ait ana sözleşmenin yayınlandığı resmi gazetenin fotokopileri, satın alınmak istenen konutun tapu belgesinin fotokopisi ve şubenin gerekli gördüğü bir takım evraklar yer almaktadır. Ancak bankalar çok büyük bir sıkıntı olmadığı hallede konut kredisi almak istemeyen vatandaşlardan başka evrak istememektedir.

Hangi Bankalar Ne Kadar Konut Kredisi Vermektedir?

Bankaların konut kredisi oranı vade süresine göre değişmektedir. Vakıfbank sarı panjur halden anlayan konut kredisi % 0.87 faizle maksimum 120 aya kadar taksit seçeneği ile Ziraat bankası çalışanın artısı konut kredisi % 0.88 faizle maksimum 120 kadar taksitle, Halkbank hesaplı Evim kredisi % 0.88 faizle 120 aya kadar taksit seçeneği ile QNB Finansbank % 1.11 faizle 180 aya kadar taksit seçeneği ile ve ING Bank konut kredisi % 1.08 faizle 120 aya kadar taksit seçeneği ile konut sahibi olmak isteyenlere kredi verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredisi Kalan Borç Hesaplama başlıklı makalemizde Banka Kredisi Kalan Borç Hesaplama, kredi ve kredi borcu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ