Konut Kredisi Kullandırımlarındaki Anlaşmazlık Durumlarında Ekspertiz Ücreti İadesi Olur mu

Konut kredisi kullanımı diğer kredilere göre daha fazla işlem gerektiren bir sürece sahiptir.Evi alacak kişi bankadan kredi talep ettiğinde kredi miktarı evin değerinin %75’i olarak belirlenmektedir.bu oran elbette ki bankaya ve yararlanılan kampanyaya göre değişkenlik gösterebilir.Evin değerinin ölçümlenebilmesi için öncelikle bir ekspertiz tarafından inceleme yapılması gerekir.Banka konut kredisi alımına onay verdikten sonra ne kadarlık kredi vereceğinin tespiti için ekspertiz ile anlaşarak evin değerini belirler.Bu süreçte ekspertiz ücreti müşteriden tahsil edilmektedir.

Evin değeri belirlendikten sonra müşterinin istediği kredinin bankanın ekspertiz sonucu dahilinde karşılanmaması bazı anlaşmazlıkları doğurmaktadır.Bu durumda müşteri kredi almaktan vazgeçebilir ancak bu anlaşma bozulması durumunda bankanın gönderdiği ekspertizin ücretinin ne olacağı merak konusudur.Bankanın kredi vermek için zorunlu tuttuğu bu nedenle müşteri tarafından ödenen ekspertizin hizmeti anlaşma bozulduğu için geçersiz durumdadır.Kredi kullanılmamış ancak ekspertizin ücreti ödenmiştir.Bankadan kredi talep eden müşteri bir başka bankaya yöneldiğinde aynı süreçleri yeniden yaşayacak ve yeniden ekspertiz ücreti ödeyeceğinden bu ücreti geri istemekte bankalar ise ekspertiz hizmetini verip ödemesini aldığı için bu ücreti vermemek konusunda diretmektedirler. Ancak hukuksal açıdan bakıldığında değişik sonuçlara varılmaktadır.

Öncelikle daha önceki süreçlerde bankaların ekspertiz ücretlerinin üzerine kendilerinin aracı etmesine bağlı olarak komisyon eklediklerini belirtmek isteriz ancak son çıkan yasaya göre ekspertiz ücreti ayrı kalemlendirilerek üzerine ek ücretlendirme konulamamaktadır.Ekspertiz işlemi bir başka firma tarafından yapıldığı için banka ekspertiz ücretini bu firmaya yada şahsa ödeme zorundadır.Bu nedenle ekspertiz ücretinin alınması mümkün değildir.

Ancak geçmişe yönelik 10 yıllık sürece bakıldığında ekspertiz işleminin işlem ücreti ve dosya masrafı ile beraber kalemlendirildiğini görebiliriz.Geçmiş yıllarda bu yönde bir süreç yaşadıysanız üzerine komisyon eklenerek ekspertiz ücreti alındıysa yargı kararları genelde ücretin iadesine yönelik sonuçlandığından sizin de tüketici hakem heyeti aracılığı ile dava açmanızda fayda bulunmaktadır.Ücrette bankanın komisyonu olduğu için davada ücret iadesi yönünden kararlar çıkmaktadır.

Yeni yasa bağlamında ekspertiz ücretinin üzerine komisyon eklenemediği için bu ücretin anlaşmazlıklarda geri alınması mümkün olmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Taksitli MTV Ödemesi Yapılabilir mi? başlıklı makalemizde Motorlu taşıtlar vergisi, Motorlu taşıtlar vergisi ocak ve Motorlu taşıtlar vergisi temmuz hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ