Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Nakit sıkıntısı içinde olup ev alma ihtiyacı içinde olan kişiler bu nakit parayı finansal yeterliliklerini ispatlamaları şartıyla bankalardan temin ederler.Bankalar,başta kredi notu olmak üzere kredi geri ödemesini sağlayabilecek her türlü teminatı güçlü finansal yapı olarak kabul ederek kredi onayı verir

Kredi geri ödemeleri için belirlenmiş olan 3 dönem kuralı bu kredilerde de geçerli olup 2.dönemin sonunda banka noter kanalı ile kredi taksitinin ödenmesi, aksi taktirde 3.dönemin bitimiyle kişi hakkında yasal sürecin başlayacağı yönünde ihtarname çeker.3 dönem olarak belirtilmiş olan bu süreç her biri 30’ar günlük olan ve toplamda 90 güne eşit olan zaman dilimidir.

Bankalar kredi teminatı olarak ne talep ederler?

  • Bankaya yapılan kredi başvurusu sırasında ilgili konut banka tarafından tapuya şerh konulmak suretiyle alım-satım gibi her türlü işlemi bloke eder. Bu sayede kredi geri ödemesinde yaşanan sıkıntılı bir durum konutun satışı yapılarak karşılanmaya çalışılır
  • Kredi ödenmesinde ortaya çıkan aksama yine finansal gücü ve çalıştığı kurum sağlam olan bir kefil vasıtasıyla halledilebilir.
  • Bankalar genellikle bu tip uzun vadeli kredileri vermeden önce sigorta talebinde bulunurlar. Fakat sigorta ,bilindiği gibi belirli şartlarda(deprem, ölüm .)kredi ödemelerini karşılar.

Banka konut satışını nasıl gerçekleştirir?

İlgili mülkün açık artırma yolu ile satışı gerçekleştirilir Bu satış işlemi borcun ödenmesi gereken 90 günlük süre sonunda banka avukatlarınca icra dairesine verilmek suretiyle icra iflas kanunları çerçevesinde gerçekleşir. Mülk satışı gerçekleştiğinde Banka parasını alır ve varsa geri kalanını da mülk sahibi olan kişiye öder.

Yeniden yapılandırma kredi borcuna çözüm olabilir mi?

Kredi borcunu iki dönem üst üste ödemediğinizde banka tarafından borcun yeni bir ödeme planına bağlandığı borç yapılandırma seçeneği karşımıza çıkar. Burada borcun gelirinizle uyumlu olduğu yeni bir taksitlendirme seçeneği doğar.Dilerseniz bu seçeneği değerlendirip muaccel olmuş bir borcu haciz ve icra süreçlerine maruz kalmadan seçebilirsiniz.

Konut kredisinin ödenmemesi halinde diğer kredi ödemelerinde yaşanan sürece benzer bir idari ve yasal süreç gerçekleşir. Fakat burada teminata konu olan mülk banka tarafından tapuya şerh konulmak suretiyle ipotek altına alınır ve borç ödeme sıkıntısı gerçekleştiğinde konut paraya çevrilerek borç tahsili gerçekleştirilir. Bu arada iş bu noktaya gelmeden kişinin yeniden yapılandırma yapması sözkonusu olabilir .Banka ,sigortadan da belirlenen şatlar gerçekleştiğinde borç tahsilatı yapabilir. Kefile başvuru hakkı da yine bankanın borç tahsil yolları arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ödenmeyen ek hesaplar için icra gelir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Halil yenice dedi ki:

    Garanti bankasindan kullandigim konut kredisini 3 aydir odeyemiyorum nasil bir yol takip etmeliyim

BİR YORUM YAZ