Kosgeb iş kurma kredisi nasıl alınır?

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri sanayi geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı şeklinde bir açılımı olan KOSGEB’in ana amacı yeni iş kurmak veya mevcut işini büyütme gayesinde olanlara gerekli finansmanı sağlamaktır. Kosgeb tarafından daha önce verilen 30.000 liralık hibe kredi yeni düzenlemeyle 50.000 liraya 70.000 lira olan faizsiz kredi de yine yeni düzenleme ile 100.000 liraya çıkarılmıştır. Bu krediden faydalanabilmenin ilk ve önemli şartı kurum tarafından düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaktır

Kosgeb’in uygulamalı girişimcilik eğitimi 70 saat süren bir eğitim olup kurs sonunda katılımcılara kurs bitirme sertifikası verilecektir .Bu eğitimlerin yapılma amacı kişilere düzgün bir iş projesi oluşturabilmeleri yönünde gerekli eğitimi vermektir. Kosgeb tarafından verilen bu krediler iş için gerekli olan maliyet kalemlerinin alınıp faturalandırılmasından sonra kurum tarafından finanse edilir. Yani iş projesi kabul edilen biri işle ilgili gerekli harcamaları faturalandırdıktan sonra giderlerinin %70’i oranında kredi alma hakkı kazanır. Kosgeb’in kredilendirme konusunda genel mantığı iş için gerekli desteği sunmaktır. Bu nokta da kişi iş kuracaksa işle ilgili tüm kuruluş giderlerini yapıp faturalandırmalı veya işini büyütecekse yine bununla ilgili tüm giderleri yaptıktan sonra kuruma başvurarak bu krediden istifade edebilir.

Kosgeb tarafından verilen krediler için teminat mektubu istenir mi?

Kosgeb’in faizsiz veya hibe kredi verecek olmasına göre değişen uygulamalar mevcuttur. Örneğin ;faizsiz kredi için teminat mektubu istenirken hibe kredi için teminat mektubu istenmez. Bankalara olan kredi borcunuzun varlığı sizin teminat mektubu almanıza engel olur. Kredi garanti fonuna başvuruda bulunulduğunda ve bu başvuru olumlu değerlendirildiğinde buradan alacağınız teminat mektubu kosgeb kredinizin önünü açacaktır. Kosgeb aynı zamanda kredi garanti fonununda üyesi konumundadır.

Kosgeb verdiği krediyi geri alabilir  mi?

Kurum tarafından verilen kredi 3 yıl süre ile kurum yetkilileri tarafından kredinin verildiği işletmeye denetim gerçekleştirilir. Kredi ile alınan malzemelerin satılması, kötü niyetli olarak kullanılması gibi sebepler kredinin kurum tarafından geri alınmasına neden olur. Yine bu 3 yıllık süre içinde işletmenin kapatılması da sözkonusu olamaz. İflas ve benzeri haller bunun dışındadır.

Kosgeb kredisinde farklı kredi oranları uygulanır mi?

Kosgeb kredilerinden kadın girişimciler erkek girişimcilerden %20 daha fazla destek verilmektedir. Kadın girişimciler %90 oranında kredilendirilirken erkek girişimciler %70 oranında kredilendirilir.

Kosgeb hangi durumlarda kredilendirme yapmaz?

Hayvancılıkla uğraşıp yeni hayvan alımı yapmak isteyenler, araba kiralama işiyle uğraşıp yeni araç alımı yapmak isteyenler, emlakçılıkla uğraşanlar, muhasebe bürosu olanlar, otobüs firması olup otobüs alımı için kredi çekmek isteyenler

Kosgeb esnaflarda dahil olmak üzere kendi işini kurmak veya işletmesini büyütme amacında olan herkese kredi imkanı sunan bir kurumdur. Fakat kredi tesisi için birtakım şartlar bulunmakta bu şartları yerine getirenlere bu krediler verilmektedir. Kurum tarafından 100.000 liralık 0 faizli kredi ile 50.000 liralık hibe kredi kurum içi verilen eğitim ve sınav neticesinde iş projesi beğenilen kişilere verilmektedir .

Bir önceki yazımız olan Balıkçı kredileri 2016 başlıklı makalemizde balıkçı kredileri ve Balıkçılık kredisini hangi bankalar vermektedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ