Kredi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde bir çok bireyin nakti sıkıntılarına çözüm olarak tercih ettiği krediler , bazı noktalara dikkat edilmedi durumda kötü sonuçlara neden olabiliyor.Araştırma süreçlerinde yapılan hatalar , evdeki hesabın çarşıya uymaması ,kredidinin geri ödeme sürecinin doğru planlanmaması gibi nedenlere bağlı olarak alınan krediler kimi zaman yarardan çok zarara sebep oluyor.Üzücü kredi süreçlerinin yaşanmaması adına banka müşterilerinin kredi almadan önce bazı kilit noktalara dikkat etmeleri yüksek önem taşıyor.

Günümüzde bir çok banka müşterisi kredi alırken toplam faiz miktarına yada aylık ödeyeceği taksit miktarın dikkat etse bile aslında kredi çekerken dikkat edilmesi gereken noktalar birden fazla kriterin birleşimi ile oluşuyor.

  • Ödeyeceğiniz toplam ana para : Faiz Oranı

Bilinçli kredi kullanıcılarının gözlerinden kaçmayan kredi faiz oranlarının tek başına ele alınmadığı durumlar olduğu gibi aslında bu kriter en önemli kredi kullanım tercih kriterlerinden biri.Kredi kullanan banka kullanıcıları toplam geri ödeyecek tutar miktarını kontrol etmeden kredi kullanmaları durumunda geri ödeme süreçlerinde sıkıntıya düşebilirler.Elbette geri ödenecek toplam tutara etki eden diğer undurlar kredi dışında kredinize ek olarak tahsil edilen kredi tahsis tutarı , sigorta , ekspertiz ve işlem ücretleri.Hangi krediyi kullanacağınıza karar vermeden önce ek marsaflarla  beraber cebinizden çıkacak tutarı net olarak bilmeniz tercih sürecinizde en uygun krediyi seçmenize yardımcı olacaktır.

  • Kredi Geri Ödeme Taksit Sayısı

Kredinin geri ödeme taksit sayısını arttırmak her ne kadar aylık ödeme miktarlarınızı düşürecek olsa da uzun vadeli kredilerin taksitlerinde herhangi bir gecikme yaşanması durumunda yada uzun vade sürecek  geri ödeme sürecinizde mali durumunuzda bir bozulma olması halinde  kredi siciliniz olumsuz etkilenecektir. Bu nedenle ödemelerini rahat yapabildiğiniz dönemlerde daha kısa geri ödeme süreçlerini tercih etmeniz yararınıza olabilir.

 

  • Çalıştığınız Bankadan Öneriler Almanız 1-0 Önde olmanızı Sağlar

Sürekli çalıştığınız yada maaşınızın yattığı bankadan öneriler almanız her zaman için doğru tercih yapmanıza yardımcı olur.Belki çalıştığınız bankanın size özel faiz imkanları varken bunlardan haberdar olmadan başka bankadan kredi kullanarak daha fazla faiz ödeme durumunda kalabilirsiniz.Ayrıca çalıştığınız bankadan kredi kullanmasanız dahi mali durumunuz hakkında size bilgilendirme yaparak gözden kaçan harcamalarınızı farkedebilirsiniz. Kredi başvurularından önce çalıştığınız bankanın temsilcileri ile görüşmeden arayışınızı tamamlamamanızı öneriyoruz.

  • Geri Ödeme Durumunuzu Planlayın

Kredinizi almadan önce ödemeleri ne şekilde yapabileceğinizi planlamak ara ödeme yapma imkanınız varsa bu dönemlerle ilgili kredi kullanacağınız bankayı bilgilendirmek geri ödeme sürecinizin daha kolay ilerlemesini sağlayacaktır.Bu nedenle ödeme sıklıklarınızı ödeme miktarlarınızı varsa ara ödeme dönemlerinizi belirledikten sonra kredi başvurusu yapmanız bir başka önemli kriterdir.

 

 

Bu noktalara dikkat ederek kredi kullanımınızın daha kolay geri ödeme süreçlerinizi daha sistematik  ve ekonomik durumunuzu daha planlı olarak devam etmesini sağlayabilirsiniz.Böylelikle hatalı kredi kullanımları nedeniyle çıkmazlara girmekten kurtulmanız mümkün.

Bir önceki yazımız olan PTT Sözleşmeli Personel Alımını Başlattı.Başvurular 24 Temmuz’da başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ