Kredi Alma İhtimalimizi Nasıl Arttırırız?

Kredi, çok çeşitli ihtiyaçlar sebebiyle talep edilen bir banka ürünüdür.tüketici,taşıt,konut ve benzeri isimde krediler birbirinden farklı vade, miktar ve faiz oranıyla tüketicinin belirli şartları yerine getirmesi ile bankalar tarafından tahsis edilir. Krediler bankaların çeşitli kampanyalar ve toplumun belirli kesimlerine özel olarak sundukları kaynaklardır. Dolayısıyla rekabet ortamının getirdiği bazı esneklikler yaşanacak ve bu boşluklar kredi talebinde olan tüketici için fırsat niteliği taşıyacaktır.

Kredi talebinde bulunan tüketici banka tarafından ilk olarak kredi notu araştırmasına tabi tutularak daha önceki kredi ödeme performansları hakkında bilgi edinilir. Gerekirse risk raporu alınır ve varsa  geçmişten bugüne kadar olan iniş çıkışlı haller grafiksel olarak gözden geçirilir. Bu risk raporu sayesinde de kişinin alacağı bir krediyi bir yıl içinde ödeyebilirlik durumu hakkında bilgi edinilir. Kredi notu hakkında bilgi sahibi olmayan biri bankaya kredi başvurusu yapmadan önce kredi kayıt bürosundan kredi notunu öğrenmelidir.www.findeks.com adresinden önce bireysel üyelik kaydı yaptırmalı daha sonra kredi notunuzu öğrenerek varsa olumsuz bir durum düzeltme yolunda hareket etmelisiniz. Kredi başvurunuzu kredi notunu öğrendikten sonra yapıyor olmamızın nedeni düşük kredi notu durumunda olumsuz yanıt alma ihtimalinizdir. Her olumsuz geri dönüş kredi notunuzu daha da düşürür. Önünüzü görerek hareket etmeniz size artı puan getirerek zaman kaybetme ihtimalinizi de bertaraf eder.

Düşük kredi notu olan bir durumda ne yapılmalı?

Düşük kredi notu olan birinin finansal geçmişi ihtimaldir ki ödenmemiş faturalar, geç ödemesi yapılmış veya hiç yapılmamış kredi veya kredi kartı borçları, sık başvurusu yapılan banka kredileri nedeniyle düşüktür. Bu durum sizin  bankalar  nezdinde itibar düşüklüğünüz demek olduğu unutulmamalıdır. Bu itibarı yeniden tesis edebilmek ise yine bu güveni sağlayacak banka ürünlerini kullanmakla elde edilir. Bu da bankanın vadeli vadesiz mevduat ürünlerini kullanmaya başlamak,düzenli fatura ödemesi yapmak için bankaya otomatik ödeme talimatı vermek ,kredi kartı başvurusunda bulunmak ve yüksek limitte olmamasına dikkat etmek, maaşın burada açılan vadesiz hesaba yatmasını sağlamak, alışverişlerde mümkün olduğunca kredi kartını kullanmak ve nakit ödeme  alışkanlığını bırakmak, kredi kartına ait dönem borçlarının hepsini son ödeme tarihi gelmeden yapmak, kredi başvurusunda bulunun ve vade süresinden önce tüm borçları mesela 3-4 ay içinde kapatın .Tüm bunlar kredi notunuzu olumlu yönde etkileyerek yükselişe geçirecektir. Tüm ödemeleri zamanında yapmanız birinci sırada önemli olan şeydir.

Kredi notu bankaların kredi tahsisinde ilk baktıkları veridir. Bu notun düşük olması halinde belirtilen yöntemler uygulanarak yükseltebilirsiniz. Bankaların diğer ilgilendikleri konu ise gelir durumunuzdur.

Gelir durumu değerlendirmesi yapılırken nelere dikkat edilir?

Bankalar kullandırdıkları kredilerin geri ödemesini garantilemek için başta kişinin sigortalılık durumunu sorgular .Kurum garantisi olan ve sigortalılık süresinin en az 4 ila 6 aylık süreden beri var olması kredi onayını etkiler. Ayrıca bu sigortanın yüksek miktardan ödeniyor olması alacağınız kredi miktarını etkileyerek daha fazla kaynağı uygun faiz ve vadelerle edinmenizi kolaylaştırır. Bankalara gelir olarak belirteceğiniz bir başka kaynak üzerinize kayıtlı mülklerden edindiğiniz kira benzeri gelirlerdir. Kira kontratı ,tapu belgesi gibi evraklar mülkiyeti ispatlayıcı belgeler olarak beyan edilebilir.Hanehalkına ait gelirlerde bankaya beyan edilecek olan gelir miktarını arttıran özelliktedir.

Kredi temini için bankalara başvuruda bulunan biri başta kredi notunu yüksek seviyede tutmaya çalışmalı ve bununla beraber  gelir durumunu tam olarak ortaya koyacak evrakları bankaya sunarak kredi başvurusu için şansını arttırmalıdır Kendi geliri ile birlikte varsa aile içinde bulunan birinin gelirini de kredi ödemesinde gelir olarak gösterebilirsiniz. Bankalar tüm bu sayılan gelirleri belgeler üzerinden görmek ister ve belirlenemeyen hiçbir gelir kredi başvurusunda konu yapılamaz.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Yüksek Faizi Hangi Ülkede başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ