Kredi Başvurusu Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bankalardan kredi çekmeye karar vermek maddi açıdan oldukça önemli bir konudur. Çekeceğiniz krediler maddi durumunuzu her şekilde etkileyeceği için, başvuruları yapmadan önce bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Kredi başvurusu esnasında dikkat etmeniz gerekenler arasında faiz oranları, vade seçenekleri, dosya masrafları ve diğer kredi şartlarından bahsetmek gerekiyor.

Kredinin Faiz Oranı Nedir?

Bankalardan çekeceğiniz kredinin geri ödeme miktarını belirleyen etken faiz oranıdır. Bu açıdan sizler için ilk dikkat edilmesi gereken nokta faiz oranıdır. Bazen internet üzerinden gördüğünüz faiz oranları gerçeği yansıtmadığı için, şubelerden başvuru esnasında daha yüksek bir faizle karşılaşabilirsiniz. Bunun için başvuruyu yapmadan önce mutlaka şubeden faiz oranını net biçimde öğrenin. Şayet faiz oranı diğer bankalara göre daha yüksek düzeydeyse, başvuruyu erteleyin ve piyasa araştırması yapın.

Dosya Masrafı Talep Ediliyor mu?

Bazı bankalar faiz oranlarını düşük tutarak dosya masrafı adı altında farklı ücretler alabilir. Değerli kağıt ücreti gibi bedelleri sizlerden alarak maliyeti oldukça yükseltirler. Bu bakımdan başvuru öncesinde mutlaka bankanın dosya masrafı talep edip etmediğine bakın. Öncelikli olarak sizlerden hiçbir şekilde dosya masrafı almayan bankaları tercih edin. Şayet bankanızın faiz oranı çok düşükse, uygun seviyelerde talep edilen dosya masrafları da ideal olabilir. 50 TL civarında bir dosya masrafı talep ediliyorsa, bu durum makul olarak görülebilir.

Kredinin Vade Seçeneği Ne Kadar?

Bankalar her zaman için kredi vadelerini uzun tutarak kişileri kendilerine daha fazla bağımlı hale getirmeye çalışır. Vade seçeneğinin uzaması da geri ödenecek tutarı her zaman için yükseltir. Bu nedenle bankanın çok yüksek vade seçeneği belirlemesi sizler için avantaj gibi görünse de, temel olarak olumsuz bir durumu yansıtır. Bu noktada kendi bütçenizi ve kredi tutarını gözden geçirerek en uygun vade seçeneğine kendiniz karar verin.

Bir önceki yazımız olan Taşıt Kredisi Faiz Oranları başlıklı makalemizde kredi, taşıt ve taşıt kredisi faiz oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ