Kredi Başvurusu Ne Zaman Onaylanır?

Zaman zaman krediye ihtiyaç duyan bireyler bankalara yaptıkları başvuruların geç sonuçlanması konusundaki şikayetlerini dile getirirler. Ancak bankanın kendi içindeki süreç her müşteri için farklı olmaktadır. Bir müşteri için birkaç saat olan bu süreç bir başka müşteri için birkaç haftaya uzayabilir. Bu tamamıyla müşterinin kredi geçmişi ve bankanın dönem yoğunluğuna bağlıdır. İşte müşterilerin kredi başvurusu ne zaman onaylanır? Sorusuna cevap.

Bank​​​​​​a İçindeki Süreç Nasıl İlerler?

Müşteri bankanın istediği tüm evrakları ibraz ettikten sonra süreç başlar. Banka bu evrakları kendi bünyesindeki ilgili departmanlara iletir. İlgili departman yoğunluğa bağlı olarak sırası ile tüm belgeleri inceler. Müşterinin beyan ettiği sigorta dökümü, maaş bordrosu, ve kimlik bilgileri en ince detaylarına kadar sorgulanır. Öncelikle müşterinin sigorta geçmişi 6 ay ve daha fazlası olmalıdır. Bunun yanında talep ettiği kredi miktarının taksitlerini kolaylıkla ödeyebilecek bir maaşa sahip olmalıdır. Eğer müşteri tüm bu kriterleri yerine getirmişse Kredi Kayıt Bürosu’ndaki risk geçmişi sorgulanır. KKB bilgilerinde de bir sorun yok ise kredi 1-2 gün içinde hatta yoğunluğa bağlı olarak aynı gün kullandırılır. Eski dönem borç kaydında herhangi bir pürüz olan müşterilerin süreçleri uzar. Talepleri şubenin görüşüne tekrar gönderilir.

Ahlâkî Riziko

Talepleri şubeye tekrar gelen müşteriler bir süre daha bekletilir. KKB kaydında çok sıkıntılı süreçleri olan ve notu düşük olan müşterilerin talepleri ret olacaktır. Ancak risk durumu daha düşük olan müşteriler portföy tarafından tekrar değerlendirilir. Müşteri portföyde iyi bir izlenim uyandırırsa ve portföy müşterinin borcuna sadık kalacağını düşünürse ahlâkî riziko denilen çerçeve esas alınarak şube görüşü iletilir. Şube görüşü olumlu olan müşterilere kredi kullandırılır. Tüm bu işlemlerin süreci 1 hafta 10 gündür arasıdır. Ancak bankanın yoğunluğuna göre daha fazla da uzayabileceği unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Başvurusu Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde dosya masrafı, faiz ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ