Kredi Başvurusu Öncesi Kredi Notu Öğrenme işlem Bilgileri

Kurumların ve bireylerin kendi finansal bilgilerini öğrenip kredi skorları üzerinde mevcut iyileştirmeler yapabilmeleri ve 3.Kişilerin finansal bilgilerine erişilerek iş yapma potansiyelinde olunan müşteriler hakkında risk değerlendirmesinde bulunulmasına imkan veren bir sistem olarak kredi kayıt bürosu verilerinden istifade edilebilir.

Kredi kayıt bürosunun; findeks kredi notu, risk raporu, not danışmanı, çek endeksi, çek raporu ve takipçi olmak üzere kullanıcıya yönelik hizmet paketleri bulunmakta ve üyeler buradan dilediği hizmeti seçerek talep edebilmektedirler. Gerçek ve tüzel kişiler bankalara ve finansal kurumlarına kredi başvurusunda bulunmadan önce mevcut finansal durumlarını öğrenmek isteyecek riskli durumlarda gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayarak puanın yükselmesi yönünde çabalar geliştirecektir. Bilhassa büyük ölçekli iş yapan firmalar muhatap oldukları müşterileri ile ilgili finansal verileri buradan temin ederek gerekli kararları alırlar. Ortaklık şeklinde kuruluşu gerçekleştirilen şirketlerde elde edilen kredi notunun durumuna bakılarak diğer ortakların da memnuniyetlerini arttıracak şekilde gerekli iyileştirme çalışmaları yapılır.

Kredi notu nasıl öğrenilir ve bunun için gerekli olan şeyler nelerdir?

Kredi notunu öğrenebilmek ve diğer hizmetlerden faydalanabilmek için siteye üyeliğin gerçekleşmesi gerekir.www.findeks.com adresinden giriş yaparak üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için iki yöntem vardır .Birincisi bireysel  üyelik diğeri ise ticari üyeliktir. Bireysel üyelikte gerekli adımlar uygulanarak üyelik tamamlanır. Bunlar

  • Tc kimlik no
  • Doğum tarihi
  • E-posta
  • Eğitim durumu

Bilgileri girilir ve güvenlik sorusu yanıtlanır daha sonra gsm numarası girilerek bu numaraya gelen sms şifresi üyelik başvuru formunda gerekli alana yazılır ve sisteme girişte kullanılacak parola ve güvenlik resmi ile üyelik başvurusu tamamlanır. Dilenirse mobil imza yolu ile de giriş sağlanabilir ama bunun için önceden tanımlanmış mobil imzanızın bulunması gerekir. Mobil imza ile giriş sağlanacaksa o zaman sms ile doğrulama amaçlı gelen mobil imzanızı onaylamalı ve sitede girişte kullanacağınız parola ve güvenlik resminizi belirleyerek üyeliğinizi gerçekleştirmelisiniz.

Ticari üyelikte ise;

  • Başvuru formu
  • firma bilgileri
  • hesap yöneticisi
  • imza yetkilileri
  • muvafakat tanımlamaları

Ekrana girilir ve daha sonra bunun çıktısı alınarak ticaret odalarına gidilerek veya yetkili bankaya gidilerek üyelik başvurusu tamamlanır. Başvurunun ne durumda olduğunun bilgisi sistem üzerindeki durum ekranı ile takip edilir ve başvurunun onaylanması ile de parola ve güvenlik resmi belirlenir.

Bu şekilde takip edilecek olan üyelik adımları ile sisteme giriş yapıp kendiniz veya iş yapacağınız firmanın  finansal geçmişi ve kredi ödeme performansı ile ilgili bilgileri edinebilirsiniz. Kredi notunu öğrenmek öngörülü bir yaklaşım geliştirmek açısından önemlidir fakat bankalardan kredi sağlamak açısından yeterli olacak tek veri değildir. Sigortalılık süresi, belgelenebilir gelir, borç durumu, geçmiş dönem bankalar ile ilişki gibi kriterler de yeteri derecede öneme sahiptir.

Kredi kayıt bürosu tarafından yürütülen bu sistemin güvenliğini sağlamak ve hizmet alanların kimlik doğrulmasından geçirilerek istenilen bilgilerin sağlanması önemlidir. Bilgi paylaşımının sorunsuz işlemesi açısından oluşturulan bu sistem sayesinde kullanıcı zamandan tasarruf sağlamış kredi başvurusu öncesi mevcut durum raporu almış olur.

 

 

Bir önceki yazımız olan KKB Raporu Nedir Nasıl Güncellenir? başlıklı makalemizde kkb nedir ve kredi kayıt bürosu nedir? kkb hangi bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ