Kredi Başvurusunda Neler Sorulur?

Kredi veya kredi kartı başvurusu her bireyin hayatının belli bir döneminde en az bir kere karşılaştığı ve kendisi için ciddi kaynak finansmanı sağlayan bir banka ürünüdür. Bankalar bu kaynağın tesisinde oldukça titiz davranmakta ve bazı başvuruları olumsuz olarak değerlendirmektedir. Bunun sebebi kredi onayı için  gözetilen birtakım şartların varlığının yerine gelmemesidir.

Bankalar her ticari kuruluşa özgü kaygıyı kredi başvurularında kendi kuruluşları bakımından hissederek müşterinin güven veren finansal geçmişe sahip olmasını özellikle ister .Kredi ,bankalar tarafından belli bir vade süresi ve miktarı ile faiz oranı üzerinden verilir. İstenilen kredi tutarı bankalar tarafından her zaman kabul görmeyebilir. Bunda etkili olan faktör geliriniz ve İstenilen kredi tutarı arasındaki uyumsuzluktur. Kanuna göre  gelirinizin %60’lik kısmı krediye konu yapılabilmekte ve bu miktarın üzerinde kredi başvurusu yapılamamaktadır. Uygulamada bankaların gelirin  %70-75’lik dilimlerin üzerinden başvuru kabul ettiği de görülmektedir.

Kredi başvurularında bankaların temel olarak ilgilendiği etmenler hangileridir?

  • Bankalar kendilerine kredi başvurusunda bulunan müşterisi hakkında kredi notu araştırması yapacaktır. Bu notun kendileri için belirlenmiş risk çıtasının altında yer alışını olumlu değerlendireceklerdir.
  • Kredi notu, kişilerin geçmiş dönem kredi, kredi kartı ,faturalar gibi ödemelerin zamanında yapıp yapmadığını gösteren bir veridir. Bu aynı zamanda kredibilite de demektir ve güvenin olduğu ortamda kaynak sınırlaması pek yaşanmaz
  • Gelir durumunun istenen kredi miktarını karşılayacak düzeyde olması gerekir.
  • Gelir için ilk olarak kişinin sigortalı bir çalışan olup olmama durumu incelenir. Bulunulan kurumda 4 ila 6 aydır çalışıyor olmak artı bir durumdur
  • Sigortalı bir çalışan değilse talep edilen kredinin ödemesine teminat gösterilecek varlıkların beyanı (ev,araba,arsa) gibi.
  • Kişinin yaşının kredi çekmesine olanak verecek seviyede olması gerekir.18 yaş altı ve 65 yaş üstü kişilere kredi verilme imkanı zor bir ihtimaldir.
  • Bankalar bazen hane halkının gelirinin beyanını da isteyebilmektedirler.

Bu sayılan etmenler kredi başvurusu sırasında size sorulan soruların karşılığında sunulacak yanıt niteliğinde olan bilgilerdir. Burada ilk olarak bilinmesi gereken şey kredi notunuzu olumlu bir seviyede tutmanızdır. Zamanında yaptığınız ödemeleriniz kredi notunuzu arttırma doğrultusunda oldukça önemlidir .gelir seviyesi, sigortalı olma durumu, teminata konu olabilecek varlıklar, yaş kriteri gibi faktörler kredi notundan sonra gözetilebilecek diğer önemli etmenlerdir.

Her bankanın risk değerlendirmesi farklılık arz eder ve bundan dolayı da kredi başvurusunda bulunulacak bir banka krediye  olumsuz yanıt verirken diğer banka tersi yanıt verebilir .Bu bankanın  politikaları ile müşteri portföyünün geniş olması ve riski  yayabilme şansına sahip olması ile de ilgilidir. Birkaç bankaya kredi başvurusu yapmanız ve başvurularınızın geri dönmesi kredi notunuza olumsuz tesir eder. O nedenle çok sayıda başvuru yapmaktan kaçınmalısınız. Onun yerine ön araştırma yapmalı ve bankanın  refleksini ölçerek hareket planı üzerinden gitmelisiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Yüksek Faizi Hangi Ülkede başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ