Kredi Borcu Hesaplama Yöntemi

Kredi borcu hesaplama yöntemi sonucunda kredi çekildiği zaman da maliyeti ve aylık taksit ödemeleri maksadı ile hesaplama yapılabilen bir araç çeşidi olarak kullanılıyor. Bu aracı kullanma yöntemi ile taşıt, ihtiyaç ve konut kredi hesaplama çeşitleri kapsamında istenilen hesaplama yapılabiliyor. Kredi kullanacak kişiler için bilinmesi gerekli olan bazı hususla bulunuyor.

Faiz Hesaplama Oranları

Kredi borcu hesaplama yöntemi ile Bu faiz hesaplama yöntemi ile sabit oran içeren krediler için geçerli oluyor. Kredi sabit oranı ile kullanılması ise çok daha akıllıca oluyor. Bu hesap için de banka masrafı bulunmuyor. Genellikle bankanın vermiş olduğu faiz oranı aylık oranlardan ibaret oluyor. Ancak ne kadar faiz aylık taksit ödeyeceği de hesaplanır iken sadece bu faiz oranı baz alınarak ona göre hesap yapılmıyor. Aynı zaman da vergiler de işin içine giriyor. Banka Sigorta Muamele Vergisi ve Kaynak Kullandırımını Destekleme Fonu kesintisi faiz oranı içerisine yansıtılıyor. Taşıt ve ihtiyaç kredileri için de bu iki oran bir arada yansıtılıyor. Kredi hesaplama da şu an ki uygulamalara Banka Sigorta Muamele Vergisine göre aylık faiz oranına %5 oranı ile Kaynak Kullandırımını Destekleme Fonu için aylık faiz oranına %15 oranı ile ayrıca ek maliyet getiriyor.

Banka Kredi Faiz Oranları ile Kredi Hesaplama

Kredi hesaplama programı ile ek olarak banka kredi faiz oranı kullanımı ile kredi hesaplaması yapılıyor. Banka güncel faiz oranını kullanarak kredi hesaplaması yapmak için veriler kullanılıyor. Bu hesap için de banka masrafı da bulunmuyor. Bankanın vermiş olduğu faiz oranı aylık orandan ibaret oluyor. Ne kadar faiz aylık taksit ödeyeceği de hesaplanır iken sadece bu faiz oranı baz alınarak ona göre hesap yapılmıyor. Kullanılan bileşik faiz formülü excel de hazırlanmış programı ile konut kredisi hesaplaması yapılıyor. Banka Sigorta Muamele Vergisi ve Kaynak Kullandırımını Destekleme Fonu kesinti oranları %0 olarak giriliyor. Taşıt ve İhtiyaç kredisi hesaplamaları yapar iken de yapar iken Kaynak Kullandırımını Destekleme Fonu kesinti oranı %15 ve Banka Sigorta Muamele Vergisi oranı da %5 olarak giriliyor.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Kredi Hesaplama başlıklı makalemizde banka, Ziraat Bankası Kredi ve Ziraat Bankası kredi hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ