Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Günümüzde insanların parasal ihtiyaçları boylarını geçmektedir. Bu nedenle insanların bu parasal ihtiyaç durumlarına çözüm üretmek amacıyla bankalar tarafından ortaya atılmış bir tür kredi sistemi mevcuttur. Kredi için başvurduğunuz bankadan belirli bir miktarda para alır, belirli zaman diliminde, belirli aralıklarla ve belirli faizle bu parayı bankaya geri ödersiniz. Bu yöntem kesinlikle insanların maddi ihtiyaçlarını karşılamak konusunda yardımcı bir yöntemdir, ama kişinin bu bankadan aldığı parayı geri ödeyememesi durumunda ortaya çıkan sonuçları da göz önünde bulundurursak iki tarafı keskin kılıç gibidir diyebiliriz.

Bankanızdan aldığınız kredi borcunu ödeyememeniz durumuna bir takım nahoş olaylarla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Peki ne tür nahoş olaylar?

İlk olarak banka size belirli bir miktar vakit tanıyacaktır kredi borcunuzu ödemeniz için. Bu süre 3 ay kadardır. Bu süre içinde bankaya olan borcunuzu öderseniz, herhangi bir yasal işleme başvurulmayacak, sadece bankadan aldığınız kredinin gecikme faizini de ödemek durumunda kalacaksınız. Fakat bankanın size verdiği bu 3 aylık süre zarfında eğer borcunuzu ödeyemezseniz, banka sizinle direkt olarak irtibata geçecek, ve size ek olarak 7 gün daha süre tanıyacaktır. Bu süre zarfında borcunuzu ödeyememeniz durumunda size yeni bir ödeme planı banka tarafından sunulabilir, yada siz bu yeni ödeme planını bankadan ilk tanınan 90 günlük süreç içerisinde talep edebilirsiniz.

 

Ancak banka tarafından önerilen bu yeni ödeme planını kabul etmemeniz durumunda banka önce sizi Merkez Bankası Kara Listesi‘ne ekleyip, sonra hakkınızda yasal işlem başlatır. Bu yasal işlem evinize haciz gelmesi, maaşınızın bir kısmında otomatik olarak el konması gibi, kredi borcunuzu geri almaya yönelik işlemlere sebep olabilir. Bu yüzden kredi almadan önce ödeme planınızı ve gücünüzü göz önünde bulundurmak yapılması gereken en önemli şeydir.

Bir önceki yazımız olan Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar Var Mıdır? başlıklı makalemizde kara liste ve kara liste kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ