Kredi Borcunu Ödemeyen Memura Ne Olur ?

Kredi borcunun ödenmemesi diğer sektör çalışanların da olduğu gibi kanunlarda belirtilen süre aşımında cezai yaptırıma tabidir. Bu süre, borç için belirtilen vade süresi bitiminden başlayıp 90 günlük süre sonuna kadar devam eder. Tabi bu aralık içinde yer alan her biri 30’ar günden oluşan 3 dönem içinde banka tarafından ödenmeyen kısma faiz işletilecek ve borcun en kısa sürede ödenmesi için karşı tarafa noter kanalı ile ihtarname gönderilecektir.

Memurlar, kredi borcu ödenmediğinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125/B-k maddesi gereğince devlet memurlarının “borçlarını kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olmak “fiilinin ihlali nedeniyle kınama cezasına maruz kalabilirler. Yine 657 sayılı Devlet Memurları Kanunununda”Kendilerine disiplin cezası olarak aylıktan kesme veya kademe ilerlemesini durdurma cezası verilenler, valilik, büyükelçilik, müsteşar, müsteşar yardımcılığı, genel müdürlük, genel müdür yardımcılığı ve daire başkanlığı görevlerine atanamazlar denmektedir. Ödenmeyen kredi nedeniyle disiplin cezası kurum tarafından size verilirse bu durum görevde yükselmenin önünü tıkayacaktır. Bunun dışında, kişinin başta kredi notu olmak üzere finansal hayatı ile ilgili konularda aşınmaya maruz kalacaktır.

Süre aşımında karşılaşılacak sorunlar nelerdir?

90 günlük süre aşıldığında banka ile 7 günlük ek süre içinde karşılıklı görüşmelerin yaşanacağı ve uzlaşı için yeni bir kredi yapılandırmasının ortaya çıkacağı bir süreç yaşanır. Netice alınamadığında banka avukatlarınca yasal süreç başlatıldı ve dosya icra dairesine taşınır. İcra dairesinden 7 gün içinde mal beyanında bulunulması yönünde yazı gönderilir. Bu yazıya icabet edilmesi önemlidir.Zira,mal beyanında bulunmamak, eksik beyan veya taahhüt edilen miktarı ödememek kişinin 3 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmasına neden olur.

Kredi notunun bu durumdan etkilenme derecesi nedir?

Kredi notu, kişilerin ödenmemiş borcundan ötürü en ağır darbeyi alan finansal veridir. Geçmiş dönem borçları burada 5 yıl süre ile saklanacağından gelecekte ortaya çıkan nakdi ihtiyaç veya referans niteliği taşıyacak bir konu hakkında olumsuz bir tablo ortaya çıkaracaktır. Günümüzde özellikle bankalar başta olmak üzere pekçok kurum kredi kayıt bürosu verilerini baz alarak hareket eder ve finansal geçmişi sıkıntılı biriyle iş yapmak konusunda mesafeli hareket ederler. Sadece kişisel borçlar değil bir başkasına kefil olmak ve sonrasında bu kefalet nedeniyle haciz ve icra süreçlerine muhatap olmak ta kredi notunda olumsuz etki ortaya çıkarır

Memura yönelik Olası bir haciz işlemi nasıl yapılır?

Haciz işlemi önce varsa kişinin maaşı üzerinden yapılır. Maaşın 4/1’ilk kısmı işveren tarafından kesilerek alacaklı kişinin hesabına yapılır. İşveren maaşa karşı yürütülen haciz işlemi sırasında kesinti yapmakla sorumlu olan taraftır.

Memurların kredilerin ödemesinde yaşadıkları sorunlar memuriyetlerinde disiplin, kınama cezası gibi kendilerini eksi hanelere çekecek puan cezalarına maruz bırakabilir. Bu da meslekte yükselmenin önünü tıkayan bir duruma neden olur .Bunun dışında kredi notu başta olmak üzere finansal yapı sarsıntıya uğrayacağından bankalarla uzun sürecek gergin bir sürecin içerisine girilir .

Bir önceki yazımız olan Kredi Çıkmıyor Nereden Para Bulabilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ