Kredi Çekerken Ailemi Kefil Gösterebilir miyim?

Gelir durumu yetersiz olan ya da kredi sicilinde bozukluk olan kişiler, kredi çekebilme konusunda belirli sorunlar yaşar. Bu tarz durumlarda kişiler bir başka kişiyi bankaya kefil göstererek kredi kullanabiliyor. Ancak kefil gösterme konusunda bankaların belirlediği bazı şartlar vardır. Her bireyi bankaya kefil olarak gösterebilmek mümkün olmayabilir. ‘Kredi çekerken ailemi kefil gösterebilir miyim? sorusunu yönelten kişiler için bu konuda engel teşkil eden bir unsurun bulunmadığını söyleyebiliriz. Ailenin tüm bireylerini dilediğiniz gibi bankaya kefil olarak gösterebilirsiniz. Anne, baba, eş ve kardeşler bankaların kefil için kabul edeceği kişiler olacaktır.

Kefil Olarak Gösterilen Kişilerde Aranan Kriterler Nelerdir?

Kefilli kredi başvurularında bankaya kefil olarak gösterdiğiniz kişilerde belirli kriterler aranacaktır. Öncelikle kefil yapılan kişinin gelir durumunun belirli bir seviyede olması gerekiyor. Şayet bankalar bu kişinin kredi notunun düşük olduğu kanaatinde varırsa, başvuru yine olumsuz değerlendirilir. Bununla beraber kefil olan kişilerin kredi notunun düşük olmaması ve kredi sicilinde herhangi bir bozukluk olmaması gerekiyor. Yasal takibe düşen, kara listeye alınan ya da bankalardan kırmızı kalem yiyen kişilerin kefil olabilmesi mümkün değildir.

Kefilli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalara kefilli kredi başvurularını doğrudan şubelerden yaparsınız. Kefil olan kişinin doğrudan banka şubesine sizinle birlikte gelmesi gerekiyor. Bankanın kredi başvurusu için sizlerden talep edeceği bazı belgeler olacaktır. Nüfus cüzdanı, kredi başvuru formu ve gelir belgesi gibi evrakları temin etmeniz gerekecektir. Elbette konut ve taşıt kredilerinde ek evraklar da talep edilecektir. Bahsettiğimiz bu evrakları, kefil olan kişilerin de hazırlaması gerekiyor. Tüm belgeleri bankaya teslim ederek kredi başvurusunu yapabilirsiniz. Kefilli kredi başvurularını internet üzerinden ya da mobil şubelerden yapabilmek mümkün olmayacaktır.

Kefil Olunan Kişi Borcu Ödemezse Ne Olur?

Bir kişinin kullandığı kredi için bankaya kefil olmanız durumunda, bazı yasal sorumlulukları kabul etmiş olursunuz. Kefil olduğunuz kişi borçlarını ödemezse, söz konusu borç yasal olarak size geçecektir. Borcu sizin de ödememeniz durumunda hakkınızda normal kredi yaptırımları uygulanacaktır. Bu açıdan kredilere kefil olurken doğru değerlendirmeler yapmak gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Bankada Yönetmen Ne İş Yapar başlıklı makalemizde banka, Banka portföy ve Bankada Yönetmen Ne İş Yapar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ