Kredi Çekerken Banka Tercihini Nasıl Yapmalısınız?

Tüm bankaların kredilerde uyguladığı seçenekler birbirinden farklıdır. Bu açıdan kredi çekmek için bankanıza karar vermeden önce detaylı bir araştırma yapmak gerekecektir. Burada bankaları kıyaslarken bazı temel noktalara bakmak gerekiyor. ‘Kredi çekerken banka tercihini nasıl yapmalısınız?‘ sorusunu soran kişiler için öncelikle temel kredi seçeneklerinden bahsetmek gerekiyor.

En Uygun Faiz Oranına Sahip Bankalar

Banka tercihi yaparken ilk dikkat edilmesi gereken nokta her zaman için faiz oranlarıdır. Zira faiz oranlarının yüksek olması, ödenecek toplam tutarın da fazla olması anlamına gelir. Bu açıdan öncelikli olarak sizlere en düşük faiz oranını sunan bankalarla çalışmaya gayret edin.

Vade Seçenekleri

Bankaların sizlere uygulayacağı vade seçenekleri, geri ödeme konusunda son derece önemlidir. Sizlere en yüksek vadeleri sunan bankalar elbette avantajlı olabiliyor. Özellikle yüksek gelirli olmayan kişiler için vadelerin yüksek olması önemli oluyor. Ancak vade sayısı yükseldikçe, toplam ödenecek tutarın da artış göstereceğini unutmamak gerekiyor. Bu açıdan gelir durumunuz elveriyorsa, vadeleri mümkün olan en düşük sayıda tutun. Bu konuda gelir durumunuz ile çekilen kredi arasında bir oranlama yaparak kararı kendiniz verebilirsiniz.

Dosya Masrafı Alan Bankalar

Bankalara kredi başvurusu yaptığınız zaman dosya masrafı adı altında belirli bir ücret talep edilir. Değerli kağıt ücreti gibi bazı gerekçelerle 150 TL’ye kadar dosya masrafı talep edilebiliyor. Elbette kredi tutarı arttıkça bu dosya masrafları da artış gösteriyor. Bu ücretleri ödememek için öncelikle dosya masrafı talep etmeyen bankalarla çalışmaya gayret edin. Ancak çalıştığınız bankanın faiz oranları ve vade seçenekleri çok avantajlıysa, dosya masrafının düşük seviyelerde olması mazur görülebilir. Öbür türlü durumlarda hiçbir şekilde dosya masrafı talep edilmemesi daha avantajlı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Ev Kredisi Ödeme Planı başlıklı makalemizde kredi, Ziraat Bankası ve Ziraat Bankası Ev Kredisi Ödeme Planı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ