Kredi Çekme Notu Kaç Olmalı?

Bankalardan talep edilecek olan kredi ve kredi kartlarına yönelik olarak adına bankalar arası ortak veri tabanı diyebileceğimiz kredi kayıt bürosu verileri kullanılmaktadır .Bu sistem 9 bankanın ortak girişimiyle kurulmuş ve banka müşterilerine ait finansal bilgilerin bu havuzda toplanarak bilgi alışverişinin sağlandığı bir yapıdır. Şu anda 30’u aşkın bankanın bu sisteme dahil olmasıyla oldukça geniş bir uygulama alanı bulan kredi notu geçmiş ve şu an kullanılmakta olan kredi ve kredi kartları ile ilgili performans değerlendirmesinde bulunarak durumu matematiksel veriler halinde karşı tarafa sunar.

Kredi notu 1 ila 1900 aralığında olan bir puan sistemi ile hareket eden  ve bu iki aralık arasında finansal  performansın yeterli görüldüğü noktada gerçekleşen kredi notu sistemi ile çalışır. Kredi notunun 1400 ve altı seviyesi riskli üstü ise risksiz puanlar olarak değerlendirilip verilecek  kredi onayı bu değerlendirme sonucunda ortaya çıkacaktır.

Kredi notu hangi aralıklarda ne ifade eder?

  • 1 – 700 Çok Kötü Puan
  • 700 – 900 Kötü Puan
  • 900 – 1500 Orta Seviye Puan
  • 1500 – 1700 İyi puan
  • 1700 – 1900 çok iyi Puan

Puan aralıklarına dair değerlendirme nasıl yapılır?

Kredi kayıt bürosu tarafından kredi puan değerlendirmesine dair bir skala bulunmamasına rağmen bankalar tarafından böyle bir değerlendirme anlayışı mevcuttur. Bu puan tablosu 1 ila 1900 aralığında olan kredi notunu kötü puan olarak değerlendirmekte  ve Kredi çekme ihtimalini imkansız olarak ifade etmektedir. Bu puana sahip biri kredi ve kredi kartı ödemeleri konusunda sıkıntı yaşatmış haciz ve icra süreçlerine muhatap olmuş, çok sık ve düzensiz kredi kullanımı yapmış olabilir. 900  ila 1500 puan aralığı bankaların daha az kırılgan oldukları ve birtakım teminatlar ile kredi kullanımının mümkün olabildiği bir seviyedir.1500 ve üstü puan seviyeleri ise bilinçli tüketici profili çizip borçlarına  sadık, ödemeleri düzenli ve bankaların güven duydukları kişilerdir.Dolayısı ile olası kredi başvurularının rahatlıkla kabul gördüğü banka müşterisi pozisyonuna sahiptirler.

Kredi notu asli olarak kişinin gelir durumu ile orantılı olarak yaptığı harcamalar (kredi ve kredi kartı ödemleri) konusunda bilgi veren bir puandır. Bazı kediler de hane halkı gelirleri de gelir beyanında dikkate alınmakta bu durum hane halkına ait diğer kişinin kredi notunu da etkilemektedir.O nedenle  Kredi kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek artı ve eksi ödeme alışkanlıkları gelecekte başvurulacak olası bir kredi başvurusunu en fazla etkileyecek faktör olacak ve bankaların sizi görecekleri finansal karneniz olacaktir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Affı 2016 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ