Kredi Çıkmadıysa Yapmanız Gerekenler

Bankadan yaptığınız kredi başvuruları çeşitli sebeplerden dolayı reddedilebiliyor. Başvuru sürecinin doğru düzenlenmemesi durumunda ve gerekli kriterlerin sağlanmaması durumunda yeni başvurularda yapılması gerekenler vardır. Kredi çıkmadıysa yapmanız gerekenler arasında ilk olarak kredi sicilini düzenlemeye yönelik hareketler yer alıyor. Zira başvuruların reddedilme nedeni genel olarak kredi sicilinin bozuk olmasıdır. Gelir durumunun yetersiz oluşu da kredinin reddedilme nedenlerinden birisidir.

Kredi Sicilinin Düzeltilmesi

Kredi notu düşük olanlar, kara listede olanlar ya da bankalardan kırmızı kalem yiyen kişilerin kredi başvuruları olumsuz olarak değerlendirilir. Bu durumda öncelikle önceki tüm kredi kartı ve kredi borçlarınızı sıfırlayarak kredi sicilinin düzelmesini beklemeniz gerekiyor. Belirli bir süre ödeme düzeni sağlayarak kredi sicilini tekrardan düzeltebilmeniz mümkündür.

Kefilli Kredi Başvurusu Yapmak

Acil nakit sıkıntınız varsa ve kredi sicilini düzenlemeye vaktiniz yoksa, bu durumda bir kefil bularak yeni bir başvuru yapabilirsiniz. Gelir durumu yüksek olan ve kredi sicili iyi olan bir kişiyi bankaya kefil olarak göstermeniz durumunda kredi başvurunuz her şekilde olumlu olarak değerlendirilir. Özellikle bir kamu çalışanını kefil olarak belirtmeniz, tüm bankalardan rahat bir şekilde kredi almanızı sağlar.

İpotek Göstermek

Gelir durumunuz ya da kredi notunuz yetersiz seviyelerde ise bankanız sizleri geri ödemede riskli görecektir. Bu durumdan kurtulmanın yolu ise ipotekli başvuruları denemek olacaktır. Üzerinize kayıtlı olan herhangi bir taşınmaz mal var ise, bunu bankaya rehin tutturarak kredi çekebilirsiniz. Böylece gelir yetersizliğini her şekilde ortadan kaldırmış olursunuz. İpotekli kredi başvurusu her zaman için bankaların en güvenilir gördüğü başvuru şeklidir. Çünkü; bu durumda borç ödenmese bile ipotek gösterilen mal üzerinden kredinin tutarı tahsil edilir. Yani geri ödeme konusundaki tüm riskler ortadan kaldırılmış olur.

Bir önceki yazımız olan Emeklilere Tüketici Kredisi başlıklı makalemizde Emeklilere Tüketici Kredisi, kredi ve kredi tutarı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ