Kredi Faiz Oranını Nasıl Düşürebilirim?

Toplumsal gerekliliklerden olan ihtiyaçlar kişi bazında değişkenlik gösterir. Bu değişkenlikler ihtiyaç, araç ya da konut kredisi olarak bankacılık sisteminde sınıflandırılır. İhtiyaçlara binaen çekilen kredilerin vadelerine bağlı olarak faiz oranları eklenir ve bu faizler yasal kanunlar çerçevesinde belirlenerek ihtiyacın cinsine bağlı olarak farklı farklı anaparaya eklenir. Ülkemizde yasal faaliyet gösteren bankaların faiz oranları genelde bir birine yakın oranlardadır. Çekmek zorunda olduğunuz bir kredi var ise ve bu kredi faiz oranını nasıl düşürebilirim? Diye düşünen tüketicilerden iseniz bir kaç alternatif önerilebilir.

Alternatif Kredi Faizi Düşürme

En bilinen yollardan biri olan banka uygun kredilerini takip ederek, en uygun düşük faizli krediyi veren bankadan kredi çekerek bir önceki banka kredi hesabını kapattırdığınız takdirde faiz oranı düşer. Bir diğer yol ise yapılandırmaya gidilerek kredi faiz oranını düşürmekle mümkündür. Yapılandırma her zaman mümkün olmayabilir. Yapılandırma süreçlerini banka şubelerine giderek ya da basın yayın yolundan takip etmek gerekir. Bir başka alternatif bayram kredilerinin faiz oranları daha düşük olmaktadır. Kısa vadede uygun faizli banka kredisi çekerek ihtiyacınız olan nakiti almanız mümkün. Yıl sonuna yakın, bankaların faiz oranları yılın tamamına oranla daha düşük olabilmektedir. Bankanın kendi planlamasını tutturabilmesi için yıl sonunda faiz oranlarını düşürmek zorunda kalabilmektedir. Bu durum ihtiyaç sahibi tüketicinin kredi çekmesi açısından avantajlı bir durumdur. Tüketici olarak kredi faizi çekmek istediğiniz zaman bu tüyoları dikkate alırsanız faiz oranlarından daha düşük oranda faydalanırsınız.

Genel Kredi Faiz Oranlarının Düşmesi

Kredi faiz oranlarının düşmesi için gerekli en önemli etken ülke istikrarıdır. Ülkelerin refah düzeyi yüksek ise işsizlik az ise, dış sermaye ülkede faaliyet içerisinde ise ve ihracat o ülkede fazla ise kredi faiz oranları da paralel olarak düşük olacaktır. Bu etkenlerin tamamı da kişisel tüketici kredilerinde faiz oranlarının düşük olmasını sağlamaktadır. Bankaların tüketiciye desteği ile piyasa hareketliliği gerçekleşir. Bu hareketlilik bankacıların belli oranda kar sağlayarak kendi çıkarlarını da gözetmelerini sağlar. Bu karşılıklı döngü piyasalarda her zaman süregelecek bir durumdur.

Bir önceki yazımız olan 2018 Kredi Faiz Oranları başlıklı makalemizde 2018 Kredi Faiz Oranları, Faiz Oranları ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ