Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer?

Türkiye de yaşanmakta olan ekonomik gelişmeler, her gün haberlere bomba gibi düşen terör olayları, ekonomik olumsuzlar ve Orta Doğu’da yükselen savaş sesleri gibi pek çok etken ne yazık ki kredi faiz oranlarının yükselmesine neden oldu.

Nitekim konut kredilerinde yaşanan faiz yükselişi ev sahibi olmak isteyen pek çok kişinin canını oldukça sıktı. On sene vadeli konut kredisi kullanmak isteyen kişiler, şimdi kara kara kredinin üzerine düşen faizi nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Bugün herkesin aklında kalan sorulardan biri de kredi faiz oranlarının ne zaman düşeceği. Bu soruyu özellikle henüz kredi çekmemiş kişiler soruyor. Görünen o ki, kredi faizleri düşer düşmez birçok kişi kendini banka kapısında bulacak. Peki, kredi faiz oranları düşecek mi, ne zaman düşecek? Gelin, birlikte inceleyelim.

Kredi Faiz Oranları Neden Yükseldi?

  • Kredi faiz oranlarının yükselmesi elbette ki kredi çeken ve henüz kredi çekmeyi düşünen pek çok vatandaşın canını sıkmış durumda.
  • Devamlı yaşanan nakit sıkıntısı insanları ne yazık ki kredi çekmeye yönlendiriyor. Özellikle ev almak isteyen vatandaşlar, kredi çekmeden bu işin altından kalkamıyor.
  • Kredi faiz oranlarının yükselmesinin nedenlerinden biri de son zamanlarda Türkiye de yaşanan ekonomik gelişmelerdir. Ekonomik durumun dengesizliği kredi faiz oranlarının da yükselmesine sebebiyet verdi.
  • Her gün interneti, gazeteleri ve televizyonları açtığımızda ardı arkası kesilmeyen terör faaliyetleriyle karşı karşıya kalıyoruz.
  • Özellikle son yıllarda Orta Doğu’da yükselen savaş sesleri kredi faiz oranlarının olumsuz etkilenmesine sebep oldu. Kredi faiz oranlarının yükselmesinde ülkemizde yaşanan pek çok olumsuzluğu örnek gösterebiliriz.
  • Konut kredisi faiz oranları üzerinde yaşanan olumsuz durumlar 10 sene vadeli konut kredisi kullanmak isteyen kişileri büyük zarara uğrattı. Kredi çekmek isteyen kişiler ise ‘’faiz oranları ne zaman düşecek’’? sorusuna yanıt arıyor.

Kredi Faiz Oranları Düşecek mi?

  • Kredi faiz oranı ne yazık ki senenin ilk yarısını kapsayan Ocak ve Haziran ayları arasında düşmeyecek gibi görünüyor.
  • İç piyasa da işler bu dönemde yoluna girse bile global alanda yaşanan krizler bankaların faiz indirimi yapmalarını engellemektedir.
  • Ancak kredi faiz oranlarının 2016 yılının Ağustos ayında 0.97 ve 1.04 bandına düşmesi olasılığı şuan için oldukça yüksek görünüyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ