Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar?

Finansal hayatı aktif olan kişiler nakit ihtiyacı içine girdiklerinde banka ve finans kuruluşları ile irtibata geçerek kredi talebinde bulunurlar. Geçmiş dönemlerle ilgili sorunlu bir  yapı sözkonusu değilse bankanın bu başvuruya vereceği yanıt olumlu olacaktır. Bu durumun tespiti, bankaların ortak bilgi paylaşım ağı olan kredi kayıt bürosu verilerinden alınan bilgiler ışığında elde edilir.

Kredi ve kredi kartları ödeme süreleri önceden belirlenmiş olan banka kaynakları olup süresi içinde ödenmeyen borçlara yönelik idari ve  yasal süreçler başlatılmaktadır.3’er dönemden oluşan 90 günlük idari süreç içinde borca yönelik gecikme faizi işletilecek bankanın noter kanalı ile göndereceği borca yönelik ihtarnamelere muhatap olunacaktır.ihtarname,borcun en kısa zamanda ödenmesi için banka tarafından yollanan hatırlatma niteliğinde olan bir belgedir. Önemli bir belgedir çünkü; mahkemede delil olabilme özelliği vardır. O  nedenle her iki tarafın da bu belgeyi saklaması gerekir

İdari süreç bitiminde ne olur?

90 günlük süreç sonunda banka ve borçlu kişi arasında borcun ödenebilmesi için karşılıklı müzakerelerin olacağı bir süreç başlar .Burada devreye banka avukatı girer ve muhtemel odur ki borcun yeniden yapılandırılıp yeni bir ödeme planı ile tahsil edilmesi için ikna süreci başlatacaktır. Bu süre 7 günlük bir zaman dilimini kapsayacak olup uzlaşı sağlanamazsa yasal süreç devreye girecektir

Yasal süreç nedir? Bu süreçte neler yaşanır?

Yasal süreç idari ve ek süreler içinde borca yönelik ödeme yapılmadığında devreye giren ve konunun hukuksal zemine taşındığı bir aşamadır. Avukat vasıtası ile icra dairesine taşınan dosya yine icra  dairesinden borçluya iletilen ödeme emri ile devam eder. Bu ödeme emrine 7 gün içinde cevap verilmesi istenir .

İcra sürecini durdurmak için ne yapılır?

Bu aşamada icra müdürü, alacaklı banka ve borçlu kişinin imzasının yer aldığı icra borcunu ödeme taahhütnamesi icra dairesinin başlattığı haciz sürecini durdurur niteliktedir .Bu üç kişiden her birinin bu sözleşmede imzasının olması sözleşmenin şekil yönünden geçerli olabilmesi için şarttır. Taahhütnamede yer alan miktarın ilk taksitinin ödenmesi şart olup geri kalan miktar da en geç üç ay içinde ödenmelidir.

Kredi borçlarına yürütülecek haciz işlemi borcun ödemesinin 90 gün gecikmesi ve 7 günlük ek süre sonunda başlayacak yasal süreç içinde gerçekleşecektir. İcra dairesi tarafından yürütülecek işlemeler sırasında kişiden mal beyanında bulunması istenir. Borçluya karşı yürütülecek haciz işlemleri sırasında veya öncesinde uzlaşma yoluna gidilirse borç ödeme taahhütnamesi imzalanır ve ilk taksitin ödenmesi ile icra işlemleri durdurulur. Borca sadık kalınmaz ve diğer taksitler ödenmezse 3 aya kadar hapis cezası sözkonusu olacaktır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcu Varken Kart İptal (Kapama) Edilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ