Kredi İle Alınan Ev Satılır mı?

Bilindiği üzere banka kredisi alınan evlerin ev sahiplerinin ev üzerinde tam yetkili olup satış yapabilmesi için kredilerin bitmesi ve banka tarafından tapuya konulan ipoteğin kaldırılması gerekmektedir.İpotek fekki yapılmadan evin üzerinde satış işlemlerinin yapılabilmesi belli şartlara tabidir. Banka kredisi bitmeden evin satışının yapılabilmesi için 3 farklı yol bulunmaktadır.Bunlardan biri evin borcu için tüketici kredisi alarak evin satışını istemektedir.Bu işlemin yapılabilmesi için mortgage kredi vadesinin sonuna doğru yaklaşmış olmak en mantıklısı olacaktır.Alınan kredi ile kalan borçlar kapatılarak evin ipotek fekki yapıldıktan sonra evin satışı gerçekleştirilebilir.

Bu işlemin sadece mortgage kredi vadesinin sonuna yaklaşıldığında uygulanması mantıklı olacağı için kredi vadesinin bitmesine henüz zaman varken Evin satışını gerçekleştirmek için tercih edilen yöntemler daha farklıdır.

Evin satışından gelen para ile ev kredisini kapatmak kredi ile alınan evlerin satışının bir diğer yoludur.Bu işlemin sağlanabilmesi için evi yeni satın alacak kişi evin tutarını satış işlemi ve tapu devrinden önce vermesi gerekmektedir.Evin alıcıları çoğu zaman bu şekilde bir ödemeye yapmaya yanaşmayabilirler bu durumda evin satış tutarı bankaya yatırılarak ipoteği kaldırmak ve satış işlemini gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Bu şekilde yapılan satış işlemlerinde evin satışı ile beraber bankada ki ev kredisi kapatılabilir.Ev kredisini kapatacak tutar bankaya yatırılan para üzerinden blokelenir.İpotek kalktıktan sonra evin satış tutarından kalan nakit tutar bankadan çekilebilecektir. Bu işlemler yapılırken kredinin kapatılmasından dolayı kalan ana para üzerinden %2 oranında bir cezayi bedel ödemek zorunluluğu doğmaktadır.Bankalar ev kredilerini verirken  kredinin fiyatlandırması vadeye göre hesaplandığından erken kapatmalarda bu ceza oranı yansıtılmaktadır.Ancak bu oranın ana para üzerinden alınması çok yüksek bir meblanın oluşmasını önlemektedir.50 bin TL’lik bir ana para kaldığını düşünürsek bankaya ödenecek cezai beden 1000 TL olacaktır.

 

Cezai bedel ödenmeksizin evin satışının gerçekleştirilmek istenmesi durumunda izlenmesi gereken adım ipotekle beraber evin satışını daha doğrusu devrini gerçekleştirmektir.Bu işlemin yapılabilmesi için bankadan onay alınması zorunludur.Eve biçilen değer üzerinden belirli bir tutarı evin satışını gerçekleştiren  kredi sahibi alırken geri kalan taksitler evi yeni satın alan kişi tarafından ödecektir.Bu durumda kredi devredileceğinden cezai bedel yansımaz ve ev kredisi evi yeni satın alan kişiye devredilir.

Mortgage ile alınan evin satışı için bu yollar kullanılarak satış işlemi gerçekleştirilir.Hangi yolu izlemek o günün koşullarına göre daha uygunsa bunun tercih edilerek satış işleminin gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Kredi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde 3340 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ