Kredi İptalinde İstenen Belgeler Nelerdir?

Bankalardan yaptığınız kredi başvurularını yasal olarak belirli bir süre içerisinde iptal etme hakkınız vardır. Kredinin toplam tutarı sizlere ödenmiş olsa bile, bu hakkınızı kullanarak kredi iptalini yapabilirsiniz. Kredi iptal işlemleri doğrudan banka şubelerinden yapılmakla beraber, kişilerden bu işlem için istenen bazı belgeler vardır. ‘Kredi iptalinde istenen belgeler nelerdir?‘ sorunu soran banka müşterilerinin öncelikle kredi iptal talebini içeren bir dilekçe yazması gerekiyor. Bu dilekçede kredi başvurusu yapan kişinin ıslak imzasının mutlaka olması gerekiyor. Dilekçede basit ifadelerle çektiğiniz krediden vazgeçmek istediğinizi dile getirmeniz yeterli olacaktır. Bu dilekçe ile birlikte nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaportun banka şubesine beyan edilmesi gerekiyor. Sonrasında talebiniz dikkate alınır ve kredinizin iptali için gerekli işlemler başlatılır.

Kredi İptali Kaç Gün İçinde Yapılabilir?

Bankanın sizlere ödediği krediyi iptal edebilmek için yasal olarak belirlenen bir süre vardır. Tarafınıza ödenen bir krediyi 14 gün süre içerisinde bankaya geri iade edebilirsiniz. Bu süre içerisinde krediyi iptal ettiğiniz zaman hiçbir faiz ödemezsiniz. Doğrudan kredinin tutarı bu aşamada bankaya teslim edilir ve herhangi bir ek ücret ödenmez. 14 günlük süresi geçiren kişiler ise bu süre içerisinde işleyen faizi bankaya ödemek zorundadır. Bankanız, yasal süreyi geçirmediğiniz halde sizlerden kredi iptali için masraf talep ediyorsa, her şekilde yasal haklarınızı kullanabilirsiniz. Zira bu konuda kişilerin haklarını koruyan gerekli maddeler Tüketici Kanunları’nda yer alıyor.

Kredi İptalinde Dosya Masrafları Geri Alınabilir mi?

Bankalardan kredi başvurusu yaptığınız zaman, onay almanız durumunda sizlerden bazı dosya masrafları alınır. Bu dosya masrafları özellikle konut ve taşıt kredilerinde oldukça yüksek tutarlara ulaşabiliyor. Aldığınız kredileri iptal ettirmek istediğiniz zaman, ödediğiniz tüm dosya masraflarını geri alma hakkınız vardır. Ancak bunun için iptal işleminin ilk 14 gün içerisinde yapılması gerekiyor. Kredinizi aldıktan sonra yasal olarak 14 günde iptal talebinde bulunursanız, ödediğiniz tüm dosya masrafları sizlere geri verilir. Ancak bu süre geçtikten sonra krediden caymanız halinde, dosya masraflarını geri alabilmeniz mümkün olmaz.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredisi Yapılandırması Hakkında başlıklı makalemizde Banka kredisi, Banka Kredisi Yapılandırması Hakkında ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ