Kredi İptalinde Yaşanan Zorluklar

Kredi iptalinde yaşanan zorluklar yaşamın ihtiyaçlardan ibaret olduğunu düşünüldüğünde ve bu ihtiyaçlarında ancak parayla karşılanabileceği varsayılırsa her insanın bankalar kanalıyla kredi talebinde bulunması gerekebilir. Banka müşterilerinin parasal olarak desteğe ihtiyaç duyması halinde kredi kullanırlar ancak bazen kredi talebi yapıldıktan sonra, kredinin alınmasına gerek kalmayan durumlar olabilmektedir. Talep edilen kredinin iptali hususunda, bankalarca kolaylıklar sağlandığı gibi, bir takım zorluklar da olabilmektedir.

Kredi İptali

Kredi iptali hususunda bilinmesi gereken en önemli husus, kredilerin iptali konusunda kanun yollarının açık olduğu ve iptal konusunun mümkün olabildiğidir. Burada en önemli detay, kredi iptalinin zamanıdır. Eğer kredi talep edilmiş ancak, sözleşmesi henüz yapılmamışsa veya sözleşme yapılmışsa ya da sözleşmenin yapıldığı tarihin üzerinden çok zaman geçmiş olması, kredi iptali hususunda farklı durumlarla karşılaşma olasılığını artırmaktadır.

Kredi İptalinde Sözleşmenin Yapılmamış Olduğu Durum

Eğer banka ile kredi talep edilmiş ancak sözleşme yapılmamış ise, bunun müşteri üzerinde hiçbir zorluğu ya da masrafı olmayacaktır. Sözleşme yapılmadığı için, müşteriden imzanın alınmamış olması, banka tarafından zaten kredinin verilmediği anlamına gelmektedir. Bu sayede talep edilen kredinin iptali sorunsuz yapılabilir. Sözleşmenin işleme alınmamış olması, bankanın da müşteri üzerinde bir talebi olamayacağı anlamına gelmektedir.

Kredi İptalinde Sözleşmenin Yapıldığı Durum

Talep edilen kredi için, banka ile sözleşme yapılıp imzalanmış ise mevcut krediden vazgeçme hakkı yine müşteridedir. Bunun için, bankacılık kanununda ” cayma hakkının kullanılması ” olarak ifade edilmektedir. Ancak mevzuata göre bunun süresi iki hafta ile sınırlı tutulmaktadır. İki hafta içerisinde müşteri tarafından cayma hakkı gerekçesiyle kredi iptali sağlanabilir. Bu süre içerisinde yapılan iptal için, bankanın müşteri üzerinde hiç bir talebi olamaz. İki hafta içerisinde şayet, müşteri krediyi kullanmış ise, iptal işlemi yine gerçekleştirilir ancak bu durumda, kullanılan miktarın güncel faiz oranıyla birlikte geri yatırılması gerekir. Kullanılan paranın, bankaya iade süresi bir aydır.

Cayma Hakkı Süresi Sonrası İptal Talebi

Talep edilen kredinin, yapılan sözleşme sonrası banka tarafından onaylanması ve müşterinin hesabına yatırılması sonrası, onaylanan krediden cayma süresi iki hafta olarak belirlenmiştir. Bu iki hafta içerisinde cayma hakkı gerekçesiyle kredi iptali sağlanabildiği gibi, iki hafta sonra da kredi iptali gerçekleştirilebilir. Ancak bunun için, müşterinin iptal talebi tarihine kadar oluşan faizin ödenmesi gerekir. Ek olarak, kredinin verilme sürecindeki dosya masrafı da müşteriden tahsil edilmektedir. Kredi iptali hususundaki en önemli noktanın zaman olduğu, mevzuatın belirlenen süre içerisindeki tüm iptallerin, banka tarafından sorunsuzca gerçekleştirilebileceği açıktır.

Bir önceki yazımız olan Hibe Kredisi Alma Şartları başlıklı makalemizde Hibe kredisi alma, Hibe Kredisi Alma Şartları ve KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ