Kredi kartı almanın yaşı kaç?

Kanunlarımız fiil ehliyetine sahip olma yaşını belirleyerek, vasiye gerek olmadan bireysel olarak her iş ve işlemi yapabilme hakkını kişilere tanımaktadır. Ülkemizde bu yaş sınırı 18 olarak belirlenmiş olup bu yaşa ulaşan her birey kendisini borç ve hacir altına sokabilecek işlemler yapabilmektedir

Bankalarda kendilerine başvuran müşterilerinde bu özelliği aramakta ve banka ürünlerini kullandırdığı müşterilerin fiil ehliyetini aramaktadırlar .Bazı banka müşterilerinin kredi kartına ek olarak çıkarttırdığı kredi kartları ek kart niteliğinde olup aile üyelerinin kullanımına sunulmaktadır.

Ek kart nedir?

Belirlenen limiti asıl kredi kartına bağlı olan ve asıl kartın tüm özelliklerine sahip olan bir karttır. Ek kartla yapılan alışverişlerde kazanılan  puanlar ek kart ve asıl kart sahibi tarafından da kullanılabilir .Limit istenilen şekil de belirlenip ,nakit çekime istenildiği kadar sinir konabilir. Özellikle 18 yaş altı kişilerin nakit ihtiyacını bu karta  bağlı ek kartla karşılamaları için 16 yaşını doldurmuş olma şartı bulunmaktadır.

Bunun dışında bankaların 12-18 yaş grubu için düzenledikleri kredi kartı kullanımı kişinin velisinin izni dahilinde  hesap açılışı ile yapılır. Bu bankalardan birisi iş bankasıdır.Maxi para gençlik kart ile bu yaş grubundaki çocuklar hedeflenmiş ebeveynin izni ve talimatı ile kart kullanıma açılıp adrese teslim edilmektedir .Bu karta ister aylık ister üçer aylık olarak yükleme yapılıp karttaki tutar belli bir miktarın altına indiğinde tekrar yükleme yapılabilir. Kart istenirse nakit çekime kapatılabilir.

Banka kartını kredi kartı gibi kullanabilirsiniz!

iş bankasının ilk imza adı altında banka kartı uygulaması da yine aynı yaş grubu çocuklara hitap ederek para yatırma ve para çekme, havale eft gibi işlemler yapılabilir. Tüm bunlar için velinin onayı gerekmez. Sadece hesap ilk açılışını veli yapar  daha sonraki işlemler hesap sahibi kişi tarafından gerçekleştirilir. Bu kart alışverişlerde de kullanılabildiğinden kredi kartı özelliği bulunmaktadır .ayrıca garanti bankası harçlık hesabı, Akbank exı 26 hesabı, Vakıfbank junior hesabı da benzer özellikte olup banka kartı işlevinin yanında kredi kartında olduğu gibi  internet üzerinden yapılan alışverişlerde ve  normal alışverişlerde kullanabilirsiniz

Bankalar fiil ehliyetinin gerçekleştiği 18 yaş sınırını bahsedilen ek kart, banka kartı, gençlik kart gibi alternatif yollarla aşarak veli izni ile kredi kartı veya yerine kullanılabilen kartlarla uygulama alanı bulmuşlardır. Bankalar kredi kartı uygulamasını -18’e kadar düşürerek bu yaş grubundaki gençlere nakit sıkıntısı yaşamadan ödeme yapabilme imkanı getirmiştir.

 

Bir önceki yazımız olan Ev hanımı nasıl kredi alabilir 2016 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Asdfghjkl dedi ki:

    Bence bankalar kapatilmali

BİR YORUM YAZ