Kredi Kartı Asgari Hesaplaması

Bankalardan kullanılan kredi kartlarının düzenli bir şekilde kullanılıp kredi notuna etki etmeyecek şekilde ödeme yapmanın yolu asgari tutar ödemelerinin düzenli yapılması sayesinde gerçekleşmektedir.Ancak asgari tutarın ne kadar geleceğini bilmeden ay içinde harcama yapmak ay sonunda ödemekte zorlanılacak miktarlarda asgari tutar gelmesine neden olabilir. Bu duruma düşmemek için kredi kartlarının yapısının iyi bilinerek gelebilecek asgari tutar miktarını aşağı yukarı hesaplayabilmek önem taşımaktadır.

 

2014 senesinde gerçekleşen yeni bankacılık düzenlemelerinden önce kredi kartlarının asgari ödeme tutarı dönem borcunun %10’u iken düzenleme sonrasında borçluluğun artmaması açısından   bu asgari ödeme oranında artışa gidilmiştir. Şu anki bankacılık düzenlemelerine göre ilk kredi kartının alındığı yıl  , mevcut kartın limit bilgisi asgari tutarı doğrudan etkileyen faktörler haline gelmiştir.

KREDİ KARTI ASGARİ HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN.

Asgari tutarın net olarak öğrenilmesi için basit matematik işlemlerinin yapılması gerekecektir.Ancak asgari tutarın ne şekilde hesaplanacağını bilmek te o ay ödeme imkanınızdan fazla gelipgelmeyeceği konusunda bir bilgiye sahip olmanızı mümkün hale getirmektedir.

Öncelikle kişinin ilk kredi kartı aldığı yıl asgari tutarın oranını değiştirmektedir.Eğer kredi kartının ilk bir yıllık süreci içersindeyseniz asgari tutar dönem borcunun %40’ından az olmayacağı için kartın kullanıldığı ilk yıl örneğin dönem borcunuz 2.000 TL ise ödeme yapmanız gereken asgari tutar minimum 800 TL olacaktır.

İlk bir yıllık kullanım süresi dolduktan sonra kredi kartlarının asgari ödeme tutarı limite göre değişkenlik göstermektedir. Kart limiti 15 bin TL’ye kadar olan kartların asgari ödeme tutarı dönem borcunun %30’undan , 15 bin TL ile 20 bin TL arasında ki limite sahip kredi kartlarından %35’inden , 20 bin TL’den daha yüksek limite sahip kredi kartlarında ise dönem borcunun %40’ından az olmayacaktır.

Kredi kartlarının dönem borcu  o dönem yapılan harcamalardan oluşmaktadır.Örneklendirmemiz gerekirse 15 bin TL’lik bir kartınızdan o ekstre döneminde 3 bin TL’lik bir harcama yaptıysanız dönem borcunuz 3 bin TL olacaktır.Eğer taksitli işlemleriniz varsa taksit miktarları dönem borcuna eklenmektedir.Taksitli alınan ürünün tüm bedeli dönem borcuna eklenmemektedir. 3 bin TL’lik dönem borcu olan kredi kartının kullanımda ki ilk yılı ise asgari ödeme tutarınız 1.200 TL olacaktır.Eğer kartın 1. Yıl dolduysa 15 bin TL’lik limit olduğu için ve dönem borcuda 3 bin TL olduğundan asgari ödeme tutarınız minimum 1.050 TL olacaktır.

Bu hesaplama yöntemlerine göre aylık kredi kartı kullanımlarınızı yaparken dönem sonunda ödemeni gereken asgari tutarı hesaplayabilirsiniz. Özellikle ödeme güçlüğü çekebileceğiniz süreçlerde ay içinde kredi kartını kullanmamanız ay sonunda maddi sorun yaşamanızın önüne geçecektir.Asgari tutarların ödenmemesi halinde kredi  notunuzun düşeceğini belirtmek isteriz.Ayrıca kredi kartı kullanımlarından 3 ay boyunca tüm dönem borcunun ödenmemesi halinde kredi kartı nakit çekimlere kapatılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Şekerbank Kredi Kartı Başvurusu Yapma başlıklı makalemizde 4447878 ve Memur-sen bonus hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ