Kredi Kartı Başvurum Neden İptal Edilir?

Bireylerin acil para ihtiyaçlarını ya da kişisel ihtiyaçlarını karşılamak adına çıkartmak istedikleri kredi kartlarını alıp alamayacakları dilediği bankaya yapacağı başvuru sonrasında belli olur. Bankaların kredi kartı çıkarttırmak için bireylerde aradığı belli başlı şartların olması ve bu şartları sağlamayan kişilerin kredi kartı taleplerini ret olarak cevaplamaları sonucunda kredi kartı başvurum neden iptal edilir? Sorusu akıllara gelmektedir. Bu iptalin pek çok nedeni olmakla birlikte en büyük neden bireyin adının diğer bir bankada kara listede olmasıdır.

Kredi Kartı Reddinin Nedenleri

Bir kredi kartı başvurusunda bulunmuş ancak ret cevabı almış olan kişilerin bu cevabı almalarındaki olası nedenler şöyle sıralanabilir; Başvuru yapılmış olan bankanın dışındaki diğer bir banka kuruluşu ya da kuruluşları ile birlikte yaşanan geçmişe dayalı sorunlar, kredi kartı borcunu ödememe ya da sürekli olarak geciktirme durumundan ötürü kredi kartı başvurusu ret cevabı alabilmektedir. Kredi kartının limitini aşmak yani halk arasında bilinen adı ile kredi kartını patlatmak da kredi kartı başvurusunun ret cevabı almasının muhtemel etkilerinden bir tanesi olarak görülebilmektedir.

Kredi kartı çıkartılırken bireyin kredi notuna bakılmaktadır. Daha önceden iptal edilmiş bir kredi kartınız var ise bireyin kredi notunda ciddi bir düşüş yaşanır ve zaten ortalama seyirde işleyen kredi notu en aşağılara kadar düşer. Bu sebeple de yeni yapılmış olan kart başvurusu reddedilebilmektedir. Mahkeme kararı ile bir para cezasına çarptırılma, dolandırıcılık ya da ödenmemiş verginin bulunması gibi durumlar da bankalara yapılacak olan kredi kartı başvurusunun ret edilebilmesinde bir etkendir. Başvuruyu yapacak olan bireyin adına açılmış bir banka hesabı ya da gelir ve giderini takip edecek bir sigortası yok ise başvurusu sonucunun reddinin alınması kaçınılmazdır. Çünkü bankalar kendilerini garanti altına almak isterler.

Kredi Kartı Çıkartımı

Verilen durumlarda her hangi birini taşımayan bireyin kredi kartı başvurusu başvuruyu yaptığı tarihten itibaren 3 iş günü içerisinde banka genel merkezinde onaylanarak kendisinie en yakın şubeye getirilir ve kullanıma başlaması için her hangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Borçlu Kredi Kartını İptal Etmenin Kolay Yolu başlıklı makalemizde Borçlu Kredi Kartını İptal Etmenin Kolay Yolu, kredi kartı iptali ve Kredi kartları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ