Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır Kaç Günde Kalkar?

Kredi kartı blokesi banka tarafından kartın kullanılamaz duruma gelmesi olarak nitelendirilmektedir.Kredi kartı blokesi kredi kartı kullanıcısının talebi üzerine yada banka tarafından gerçekleştirilmektedir.Kart kullanıcısının çalıntı sebebiyle kartı kendi isteği doğrultusunda bloke ettirebilir.Bu şekilde yapılan blokelerde talep çalıntı veya kayıp nedeniyle gerçekleştirildiği için 24 saat sonra kart tamamen iptal edilerek yeni kart basımı gerçekleştirilir.Eğer kart kkullanıcısı 24 saat içinde kartını bulursa banka ile görüşerek blokeyi kaldırıp anında kullanım yapabilir.

Kredi kartlarının banka tarafından bloke edilmesi ise kartın ödenmeyen borcu nedeniyle gerçekleşen bir durumdur. Kredi kartının banka tarafından bloke edilmemesi için her ay en az asgari tutarın ödenmesi gerekir.

Bankaların ne kadarlık bir süre borç ödenmesi takdirde kredi kartına bloke koyulacağı bankadan bakaya değişiklik göstermektedir.Bazı bankalar kredi kartı borcunun 1 ay geciktirilmesi halinde var olan limitin kullanımına bloke koyarken bazı bankalar 90 günlük ödeme süresi geçtikten sonra bloke koymaktadır.90 günlük gecikme durumunda banka yeniden bilgilendirmeye gerek duymadan borç nedeniyle yasal işlem başlatabilir bu nedenle 90 gün  hiç ödeme yapılmaması oldukça olumsuz bir durumdur.

Kredi kartının bloke edildiği zamana göre açılma süreçleri ve açılması için ödenmesi gereken miktarlar farklılaşmaktadır.Eğer kredi kartı 90 günlük gecikmeden sonra ödenecekse kredi kartının tüm borcunun ödenmesi gerekir.Bu işlemden sonra kredi kartı 1 gün içinde kullanıma açılmaktadır.1 aylık bir gecikme nedeniyle karta bloke konuşmuş ise son ekstrede ki asgari tutarın ödenmesi kartın blokesinin kaldırılması için yeterli olmaktadır.Kısa dönem gecikme nedeniyle bloke konulan bir kartın açılma süreci genellikle birkaç saat içinde gerçekleşmektedir.Ancak sistemsel gecikmeler olabileceği için 1 gün sonra kullanım gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

 

Kredi kartının borç nedeniyle bloke edilmesi borcu hemen ödeseniz dahi kredi notuna doğrudan etki eden bir durumdur. Bloke nedeniyle kredi notunun olumsuz etkilenmesi gelecekte gerçekleşecek yeni başvuruların olumsuz sonuçlanmasına neden olur.Bloke edilmeden önce asgari tutarda ödeme yapılması kartın kullanımının hem devam etmesini sağlayacaktır hem de kredi notunun olumsuz etkilenmesini önleyecektir. Maddi durumun bozulması nedeniyle asgari tutarın bile ödenemeyeceği durumlarda hiç ödeme yapmamak yerine bir kısım ödeme yapmanız banka tarafından iyi hal olarak görüleceği için  asgari tutarı ödeyemiyorsanız dahi yapılabilen en yüksek ödemeyi yapmanız yararınıza olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı CVV2-CVC2-CID Güvenlik Kodu Nedir? başlıklı makalemizde cvv nedir, kredi kartı cvc2 kodu ve kredi kartı cvv kodu nerede yazar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. ALİ KILIÇ dedi ki:

  Kredi kartı borcunun tamamını yatırdım bloke kalkmamis

  1. Erdem dedi ki:

   Benimde benzer bir durumum var. Kalktı mı sizin bloke sonradan?

 2. burak dedi ki:

  daha kartımı alalı henüz 1 hafta oldu ama sebebsiz yere bloke geldi

BİR YORUM YAZ