Kredi Kartı Borç Yapılandırma

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumunun kredi ve kredi kartlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili olarak yaptığı düzenleme, takibe düşmemiş olan kart ve kredi borçlarını kapsamaktadır. Yani, borçlarını zamanında ödememiş olup takip sürecine maruz kalanlar bu uygulamadan faydalanamazlar

Gerek ekonomik hayatın yeniden canlandırılması  gerekse kişilerin üzerinde ciddi bir ekonomik yük oluşturan kredi borçları hükümetin devreye girmesiyle yeniden düzenlendi. Belirlenmiş alanlar dışında kalan kart borçları için 36 aya kadar olan tüketici kredisi 48 aya, yeniden yapılandırma için belirlenmiş vade süresi ise 72 aya çıkartılmıştır.

Hangi alanda yapılan harcamalar bu düzenlemeye giremez?

 • Telekomünikasyon
 • doğrudan pazarlama
 • yurt dışında yapılan harcamalar
 • yemek
 • gıda
 • alkollü içecek
 • akaryakıt
 • kozmetik
 • ofis malzemesi
 • hediye kart
 • hediye çeki

Bu düzenlemeden faydalanacak olan kişi ne yapmalıdır?

Ekonomi koordinasyon kurulu, kredi kartı veya ihtiyaç kredisi borcundan ötürü yeniden yapılandırma yapmak isteyenlere, kendi veya farklı bir bankaya başvuruda bulunarak 72 ayla sınırlı olmak üzere borca yönelik taksitlendirme işlemi yapmaları gerektiğini bildirdi. Kişi eğer dilerse vade süresi 36’dan 48 aya çıkartılan tüketici kredisi başvurusunda bulunarak da borçlarını ödeme yoluna gidebilir .Daha önceden kısa vade süresi ve yüksek faizler nedeniyle zorunlu bir tercih olan tüketici kredileri bu alanda yapılan uzun vade ve düşük faiz uygulaması ile daha cazip hale getirildi.

Krediye işletilecek faiz oranı ne kadar?

Daha önce %2,02 civarında olan kredi kullanım faizleri, bankalar arası rekabet koşulları da dikkate alındığında %1,3 ve hatta belki %1 gibi bir noktaya gelerek kredi kullanımını daha talepkar bir hale getirecektir.

Devletin kişiler üzerinde ciddi bir yük oluşturan kredi ve kredi kartlarına ait borçların vade süresi ve kredi kullanım faizlerine yönelik yaptığı düzenleme ile mevcut borçlar yeni bir boyut kazanarak borçların daha kolay şartlarda kapatılmalarına olanak tanımıştır. Örneğin; kişinin 10.000 liralık bir borcu için önceden ödediği asgari miktar %30’u olan 3.000 lira ve  geri kalan borcuna işletilen %2.02’lik aylık faiz iken, yeni getirilen uygulama ile 10.000 lira için aylık ödenecek asgari tutar bulunmuyor ve yine aylık %0.99 faiz,72 ay taksitle 207,43 liralık aylık ödemeler ile yapılacaktır .Bu kişinin yapılandırma sonrası toplam ödeyeceği tutar 14.935 lira olacak ve daha evvel ödenmemiş kısma uygulanan aylık faiz yükünden de kurtulmuş olunacaktır.

Bu uygulama ödeme konusunda sorun yaşayan kişilerin daha rahat bir ödeme süreci geçirmeleri için çıkartılmış olup aylık taksitlerini rahat ödeyenlerin taksit sürelerini uzatmak adına yeni bir faiz yükü altına girmeleri doğru olmayacaktır.Devletin,borçlara yönelik yeniden yapılandırma yapmak isteyenlere yönelik bu uygulaması için belirlenmiş son ödeme tarihi bulunmamaktadır.Amaç,risk pozisyonunda olan 160 milyarlık ihtiyaç kredisi ile 80 milyarlık kredi kartı borç bakiyesinin sorunlu olan kısımlarına çözüm bulmaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Ödenmezse Kefile Ne Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ