Kredi Kartı Borcu Varken Kart İptal (Kapama) Edilir mi?

Bankaların sektörel olarak büyüme ve gelişmelerinde lokomotif güç olarak nitelendirilebilecek olan kredi ve kredi kartları kaynak kullanımında bulunan banka müşterileri tarafından doğru kullanılması gereken banka ürünleridir. Ödemelerde yaşanan sıkıntılı bir durum bankayı ekonomik olarak zora sokacağından kaynak kullanımı belirli bir disipline bağlanmıştır.

Kredi ile kredi kartları ödemelerdeki gecikmesi en çok 3 dönem kuralına bağlanmış olan finansman araçlarıdır.Yani,30’ar günlük dönemlere bölünmüş olan ödemeler bu süreler içinde yapılmadığında borca işletilecek gecikme faizi ve noter kanalı ile gönderilecek ihtarnamelere maruz kalınacaktır. Bu uygulamalar 90 gün sonunda  yerini yasal sürece bırakarak alacağın haciz ve icra yolu ile  tahsil edilmesine neden olur.

Borçlunun kart iptal isteği nasıl karşılanır?

kart üzerinde birikmiş ve ödeme süresi geçmiş bir borç varken kart sahibinin kartı iptal etme isteği banka tarafından olumlu karşılanmaz. Bankanın yasal olmayan bu uygulaması borçlunun kararlı tutumu ile istediği şekilde neticelenebilir.

Borçlu olunan kart iptalinin yasalardaki dayanağı nedir?

10.03.2007 tarih ve 26458 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmak suretiyle yürürlüğe giren “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik”)’le yasal güvence altına alınan konu,borçlu olunan kart iptali banka tarafından talebin geldiği andan itibaren 7 gün içinde yerinde getirilmesi gerekir demektedir. Bu kart sahibinin yasal bir talebi olup banka tarafından önce karta ait borç ödemesinin yapılması isteği doğru değildir.

Kredi kartı iptali nasıl yapılır?

Kredi kartı iptal işlemi bankanın telefon bankacılığı hizmeti, banka şubeleri veya interaktif bankacılık hizmeti  kullanılarak yapılabilir .telefon veya şubelerde yapılan görüşmeler sırasında görüşmenin yapıldığı personelin ismi alınmalı iptal işlemi 7 gün içinde yerine getirilmediğinde bankaya gerekli hatırlatmalarda bulunarak konuyu BDDK’ya taşıyacağınızı söylemelisiniz. Banka kart iptalini gerçekleştirirse kartınızdaki borç bakiyesi ile ilgili ekstreleri göndermeyebilir. Borç takibi açısından gerekli olan ekstrelerinizi internet ve telefon bankacılığı ile takip edebilirsiniz.

Kart iptali ile ilgili yasaların bu şekilde bir uygulaması varken karşılaşılan durum genellikle bankaların karta ait borcun sıfırlanması yönündeki isteğidir. Dönem borcunu kapatmayan, alışveriş ve nakit çekimlerde taksitlendirme seçeneğini kullananlar bu borcun tamamının kapatılması isteği ile karşılaşabilirler. Borcu tek seferde kapatmak gibi bir karar geliştirirseniz aynı veya farklı bir bankadan alacağınız uygun vade ve faizli bir kredi ile bu borç kapamasını yapabilirsiniz .

Bir önceki yazımız olan Kredilerde Kefile İcra Gelir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ