Kredi Kartı Borcuna İtiraz Dilekçesi

Kredi kartı kullananlar, zaman zaman istenmeyen durumlarla karşılaşabilirler. Kredi kartının bilgisi dahilinde olmadan kullanılması veya bilgi dahilinde olmayan bir harcama söz konusu olması halinde, borca itiraz etme hakkı bulunur. Bunun için kredi kartı borcuna itiraz dilekçesi yazılmalıdır. Yaşanan her duruma göre farklı bir dilekçe tarzı vardır. Mağduriyeti belirten dilekçe ilgili bankanın şube müdürlüğüne teslim edilmelidir.

Kredi Kartı Çalınması Durumunda Yapılacaklar

Kredi kartının kaybolması ve çalınması durumunda, hemen ilgili bankanın müşteri hizmetlerine durum bildirilmeli ve kart kullanıma kapatılmalıdır. Bu sayede beklenmeyen harcamalar söz konusu olmayacaktır. Kartın çalınması ve kullanılması halinde ise yine bir dilekçe ile bu durum bankaya bildirilmelidir. Yasal maddeler dahilinde kişinin mağduriyeti ile alakalı işlem yapılacaktır.

Temerrüt Faizine İtiraz Dilekçesi

Kredi kartının ödemesinin zamanında yapılmaması halinde, banka tarafından öncelikle kart sahibine hatırlatma yapılır. Bir sonraki seferde ise ihtar yapılacaktır. 3 dönem boyunca ödeme yapılmaması ise temerrüte neden olacaktır. Bu durum temerrüt faizini doğurur. Bu noktaya gelmiş olan kişiler, temerrüte itiraz dilekçesi yazarak şubelerine verebilirler. Bu dilekçe sayesinde, kişinin borcu yasaya göre en düşük faiz ile hesaplanıp yeni bir ödeme planı çıkartılacaktır. Eşit taksitlere bölünerek bir ödeme planı çıkartma imkanı da bulunmaktadır. Bir şekilde yasal takip aşamasına gelen kişiler, 1 aylık borcu ödeyerek ve diğerlerini ödemeyi de kabul ederek yasal takip durumundan çıkabilirler. Bu nedenle, kredi kartı ödemelerinde yaşanan gecikmelerde ilk anda banka ile irtibat kurularak bir anlaşma yapma yoluna gitmek daha karlı olacaktır. Bankalar, ödemede sorun yaşanan borçlar için yeniden yapılandırma yapabildiklerinden, borçları yasal sorun yaşamadan ödemek mümkün olacaktır.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme 2017 başlıklı makalemizde İş bankası, kredi ve Kredi kartı başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ