Kredi Kartı Borcuna İtiraz Etmek Mümkün mü?

Kredi kartı başvurularında bankalar bizlere sayfalar dolusu bir sözleşme sunarak her bir sayfasına tek tek imza atmamızı ister. Birçoğumuz üşenip bu sözleşmedeki maddeleri okumayız ancak burada yazılı olan bilgiler hayati önem taşıyabiliyor. Sözleşmelerdeki en önemli madde, kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda yapılan işlemlerle alakalıdır. Bankalar kredi kartı borcunu ödemeyen kişiler için yasal olarak haciz de uygulayabilir. ‘Kredi kartı borcuna itiraz etmek mümkün mü?‘ diye soran kişiler için öncelikle ödenmeyen hiçbir borç için itiraz hakkının olmadığını belirtelim. Çünkü, bankacılıkta yapılan tüm işlemler hukuki temellere dayandırılır. Borcunu geciktiren kişiler için ilk olarak faiz uygulanır ve kredi notu düşürülür. Ardından borç yasal olarak 90 gün boyunca ödenmezse bankalar yasal takibe başlar. Yasal takip sonunda da borç tahsil edilemezse kişiler icraya verilir.

Kredi Kartı Borcundan Nasıl Kurtulurum?

Kredi kartı borçları dolayısıyla bankaya bir itiraz etme hakkınız olmuyor. Ancak müşterisi olduğunuz bankaya başvurarak borcun geri ödenmesi konusunda kolaylık talep edebilirsiniz. Bankalar her zaman borçlarını sıkıntı eden kişileri pozitif görerek kolaylıklar yaratabilir. Bankadan bu aşamada öncelikle borç yapılandırması talep edin. Borç yapılandırmasında anapara belirli vadelere bölünür ve ödeme işlemlerinde kolaylık yaratılır. Ayrıca borcun yasal takibe girmemesine de çok dikkat edin. Çünkü, hakkında yasal takip başlatılan kişiler bankalar tarafından kara listeye alındığı için daha sonradan kredi kartı ve kredi gibi ürünleri kullanmaları mümkün olmuyor.

Kredi Kartı Borcu Ertelenebilir mi?

Kredi kartlarında borç erteleme gibi bazı fırsatların adını da sıkça duyuyoruz. Ancak bankaların borç erteleme fırsatlarını çok nadir kullandırdığını söylemek gerekir. Genelde bankalar sıkı müşterisi olan ve ödemeleri düzenli olarak yapan kişilerin, belirli bir dönem ödeme güçlüğü çekmesi halinde borç ertelemesi yaptırabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi kartı yenilenmesinde ücret alınır mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ