Kredi Kartı Borcunu Erteleyebilir miyim?

Kredi kartı kullanmak taksitli ödeme alışkanlığının kazandırılması açısından önemli bir rol oynadı. Bunun yanı sıra bankalar çeşitli kampanya ve puan uygulamaları ile insanları kredi kartı kullanmaya teşvik etti. Hal böyle olunca 18 yaşından büyük hemen her gelir sahibi ve öğrencinin en az bir tane kredi kartı oldu. Ancak kredi kartları alışveriş alışkanlıklarını da tetikleyince bazı insanlar için durum içinden çıkılmaz bir borç yükü oluşturdu. Dolayısıyla bu kişilerin aklına kredi kartı borcunu erteleyebilir miyim? Sorunu geldi.

Asgari Ödemeye Dikkat

Aslında kredi kartı borcunu ertelemek gibi bir durum mümkün olabiliyor. Ancak bu konu ciddi anlamda müşteri puanını etkilediği için tavsiye edilmez. Bunun yerine kredi kartının her ay gelen asgari tutarları ödenerek borç eritilebilir. Böylelikle müşteri puanında ciddi bir düşüş gerçekleşmeyecek ve karta bloke getirilmeyecektir. Ancak asgari ödeme altında ödeme yapmak ya da hiç yapmamak konunun adli takip sürecini açacak ve durum daha kötü bir hal alacaktır.

Borç Kapama Kredisi Çekilebilir

Borç kapama kredilerinin ismi her banka için değişiklik gösterebilir. Aslında bahsi geçen konu yalnızca kredi kartı borcunu ödemeye yetecek bir kredi kullanmaktır. Böylelikle kredi kartı borcu toplu olarak kapatılarak aylık ödeme tutarları belirlenir. Hem KKB skorunda düşüş yaşanmaz hem de kart borcu tamamen hal edilmiş olur. Ancak asgari ödemesi fazla gelen ve kredi kullanma gibi bir durumu olmayan müşteriler için son seçenek kart yapılandırılması olmaktadır.

Kart Yapılandırma Süreci

Bankalara kartını yapılandırmak ve borcunu ertelemek için başvuru yapan müşteriler öncelikle ödeme düzensizliği yaşamış olmalıdır. Çünkü hali hazırda ödeme düzensizliği ile karşı karşıya olmayan hiçbir müşteri için yapılandırma süreci açılmaz. Ayrıca müşteri yapılandırma sırasında kartını kullanamayacağını bilmelidir. Hatta bazı bankalar kart borcu tamamlansa dahi kartı açmazlar. Müşteri yapılandırmak istediği kartın bankasına ait müşteri hizmetleri numarasını arayarak ya da bağlı bulunduğu şubeye giderek talebini iletir. Talep incelendikten sonra uygun olması durumunda kartın borcu aylık ödemelere bölünür. Bu ödemeler müşterinin yapabileceği miktarlarda olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Enpara Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Enpara, Enpara hesabı açmak ve Enpara Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ