Kredi Kartı Borcunun Ödeme Zamanı Geçerse Ne Olur

Kredi kartı toplumun büyük bir kesimi tarafından kullanılan vazgeçilmezler arasındadır. Günümüzde kredi kartının sağladığı ödeme kolaylığı insanlara oldukça cazip geliyor ve bu nedenle Türkiye’nin büyük bir çoğunluğu alışverişini kredi kartıyla yapıyor. Ancak ay sonunda gelen ekstreler hiç hesaplanmayan şekilde yüksek miktarda olunca vatandaşı ödeme konusunda sıkıntıya sokuyor. Alınan her ürün takside bağlandığı için ilk aşamada görünmese de daha sonra ödeme konusunda çok büyük sıkıntılar yaratabiliyor. Peki, kredi kartı borcu ödenemezse vatandaş ne gibi sıkıntılarla karşı karşıya kalır?

Kredi Kartı Borcu Neden Ödenemiyor?

Bugün Türkiye de kredi kartı borcunu ödeyemeyen milyonlarca vatandaş bulunmaktadır. İnternetten, telefondan ya da satış yerinden satın alınan ürünler karta ve yetkili yerlerin anlaştığı bankaya göre taksitlere bölünüyor. Bu şekilde satın alınan ürünlerin ücreti harcama yaparken çok görünmese de ay sonunda gelen ekstrelerde yer alan borç miktarı belli bir zamandan sonra ödenemez hale geliyor. Bu da kişilerin bilinçsizce harcama yapmalarından ve ay sonunu hesap etmeden, eldeki parayı görmeden alınan ürünlerden kaynaklanmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Gibi Sıkıntılar Doğar?

  • Asgari tutar üzerinden kredi kartı borcunu ödeyebilen kişiler kredi kartını istedikleri takdirde kullanabilirler. Uzun süre bu yöntemi kullanarak bankaların güvenini yitirebilirsiniz. Ekstrenizde görünen borcunuzu olduğu gibi ödemediğiniz durumda faizini ödemeye başlayacaksınız.
  • Eğer kart borcunuzu tarihinde ödemezseniz ödemediğiniz tutara mutlaka faiz binecektir.
  • Bankanın size verdiği 15 günlük süreç içerisinde ödemeniz gereken tutarı ödemezseniz kartınızı bir süreden sonra kullanamazsınız.
  • Borç vaktinden önce bankaya yapacağınız başvuru ile kartı ödeme gününü uzatabilir ya da borcunuzu taksitlendirebilirsiniz.
  • Eğer borcunuzu ödeyemediğiniz durumda bankaya başvuru yapmazsanız hakkınızda yasal takip başlatılarak, 3.aydan sonra haciz sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Avukatlar tarafından borcu ödemeniz için devamlı uyarılacak, 3.aydan sonra ise size ait lan tüm malvarlıklarına el konulma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaksınız.
  • Hapse girme tehlikesi ise borcunuza dair verebileceğiniz hiçbir şey yoksa olması ihtimal bir durumdur.
  • Bu nedenle kredi kartı borcunuzu zamanında ödemeli, ödeyemeyecekseniz de mutlaka bankanızla görüşmelisiniz.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur başlıklı makalemizde kredi kartımı ödemedim haciz olur mu ve kredi kartımı ödeyemedim hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ