Kredi Kartı Ekstresinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kredi kartı kullanımı artık milyonlarca kullanıcıya erişmiş durumda. Nakit taşımak istemeyen, taksitli alışveriş yapmak isteyen, sanal alışveriş alışkanlığı olan pek çok kişi kredi kartı kullanmakta. Kredi kartı elbette avantajları olduğu kadar riskli de bir ürün. Üzerindeki numaralar sayesinde kredi kartının içindeki tüm limit sıfırlanabiliyor. Dolandırıcılık işlemlerinin her geçen gün arttığı günümüzde artık yöntem olarak da farklılaşıyor. Dolandırıcılık işlemlerinde tek seferde kart limiti sıfırlanabileceği gibi az miktarlarda, müşterinin dikkatini çekmeyecek tutarlar da alınabiliyor. Bu aşamada kredi kartı ekstresinde dikkat edilmesi gereken noktalar hayati önem taşımakta.

Slipler Saklanmalı

Alışveriş yapılan kurum ismi ekstrede farklı görünebilir. Bu tamamen kurumun kullandığı pos cihazı kategorisinden kaynaklanmaktadır. Yani X GIDA A.Ş.’dan yapılan alışveriş ekstrede Y SİNEMASI olarak görüntülenebilir. Bu gıda firmasının sinema posu kullandığı anlamına gelir ki bu yasal değildir. Ancak yine de bunu yapan firmaların sayısı azımsanmayacak kadar büyüktür. Kişi ekstrede sinema harcaması gördüğünde endişeye kapılacaktır. Ancak firmadan alışveriş esnasında alınan sliplerdeki unvan ile ekstredeki unvan eşleşeceği için slipler saklanmalıdır. Kontrol edilirken bu sliplerden destek almak kafa karışıklığına ve endişeye mahal vermeyecektir. Ancak slip bulunmuyor ise ya da eşleşmiyor ise mutlaka kart kapattırılmalıdır.

Yabancı Para Alışverişlerine Dikkat

Ekstrede görülen yabancı para harcamaları her zaman risk oluşturur. Kişi yabancı para harcaması yapmadığına emin ise mutlaka kartı kapattırmalıdır. Çünkü dolandırıcılık işlemlerinin yüzde 85’i yurtdışı menşeili kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Küçük küçük tutarlarda da yapılsa bir dolandırıcılık işlemi ile karşı karşıya kalındığı bilinmelidir. Üstelik bu harcamaların çoğu sosyal medya sitelerinden ya da oyun sitelerinden yapılmış gibi görünebilir. Bu tamamıyla kredi kartı sahibini kandırmak amacı ile uygulanan bir yöntemdir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcuna İtiraz Dilekçesi başlıklı makalemizde kredi, kredi kartı ve Kredi Kartı Borcuna İtiraz Dilekçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ