Kredi Kartı Faizini Ödemezsek Ne Olur?

Kredi kartları üzerinden yapacağınız alışverişlerde uygulanan belirli faizler vardır. Bu faiz oranları alışveriş tutarına eklenerek geri ödeme için müşterilere gönderilir. Hesap kesim günlerinde bu faiz oranı ile birlikte borç tutarının ödenmesi gerekiyor. ‘Kredi kartı faizini ödemezsek ne olur?‘ diye soran banka müşterileri için öncelikle bu süreçteki yaptırımlardan bahsetmek gerekiyor. Bankalara olan faiz borçlarını geciktirmenin ilk yaptırımı, kredi notunu aşağı seviyelere çekmek olacaktır. Ayrıca faiz borçlarını geciktirdiğiniz süre boyunca ilgili bankadan herhangi bir işlem yapmanız da mümkün olmuyor. Ardından borcun ödenmemeye devam etmesi ve toplam borcun artması durumunda bankalar yasal takip başlatacaktır.

Yasal Takip Sistemi

Bankalara olan borcunuzu yasal olarak 90 gün boyunca ödememeniz durumunda yasal takip sistemi devreye girer. Yasal takip sistemi halk arasında avukatlık olarak tabir edilen durumdur. Bu süreçte banka avukatları devreye girerek borcun ödenmesi için kişilere ihtar çeker. Burada belirli bir ödeme planı hazırlanır ve kişilere borcu geri ödemek için 1 hafta gibi bir süre verilir. Banka tarafından gönderilen ödeme planını onayladığınız zaman borcu geri ödeme mecburiyetiniz doğar. Şayet bu belgeyi imzaladıktan sonra borcu ödemediğiniz zaman hakkınızda direkt olarak haciz başlatılır. Borcun tutarı, haciz yoluyla kişilerden tahsil edilir.

Kredi Kartı Faiz Borçları İçin Hapis Cezası Var mı?

Tüketici Kanunları’na göre hiçbir kişi yasal olarak kredi kartı borçları yüzünden hapis cezasına çarptırılamıyor. Buradaki tek istisna durum, borcun geri ödemesine dair olan sözleşmeye imza atmanız sonucu ortaya çıkar. Yasal takip sürecinde avukatlar tarafından verilen sözleşmeye imza atarsanız, bu durumda borcun ödenmemesi durumunda hapis cezası ortaya çıkabilir. Bu açıdan borcu geri ödeyecek durumunuz yoksa bu tarz sözleşmelere hiçbir şekilde imza atmayın.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Ekstresinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar başlıklı makalemizde kredi, kredi kartı ve kredi kartı ekstresinde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ