Kredi Kartı Hesap Numarası Nasıl Öğrenilir?

Kredi kartları sizin adınıza açılan ve taksitli allışveriş imkanı bulunan borç bakiyelerdir.Bankanın size ödeme geçmişiniz , kredi skorunuz ve gelir durumunuza göre tanımladığı limitten kullanıp ay sonu ödeme yapacağınız şekilde kullanıma sunulan kredi kartları bankalarda hesaplara bağlanılarak yönetilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse siz bir kredi kartı aldığınızda, kredi kartı aldığınız bankada ayrıca hesap açtırma işlemi yapmamış dahi olsanız kredi kartınız bir hesapla ilişkilendirilerek kullanıma açılacaktır.Kredi kartları kullanım bakımından kredilerle benzeşmektedir.Farklı kullanım özellikleri olsa dahi kredi kartları, krediler gibi size verilen   ve sonrasında ödeme yapmanız beklenen ödünç para olarak düşünülebilir.

Kredi kartı kullanan çoğu kişi bankada bir hesabının olduğunu bilmediği için para transferleri gibi işlemler için ayrı bir hesap açtımak isteyebilir.Ancak bu şekilde yapılacak işlemler çoğu bankadan alınan hesap işletim ücretlerinin artmasına neden olacağından kredi kartı kullanıyorsanız bankayı arayarak sizin adınıza tanımlanmış hesabın iban numarasını öğrenerek banka hesabı kullanımı yapabilirsiniz.

Kredi kartlarının bağlı oldukları hesaplar kredi kartlarının üzerinde yer almamaktadır.Genllikle kredi kartının ön yüzünde bulunan kart numaralarının iban numarası olduğu düşünülür.Ancak kredi kartlarının üzerinde hesap numarası bilgisi yer almamaktadır.Kart numarası dışında yer alan bilgi ancak bankada sizi tanımlayan hesap numarası olabilir ki bu bilgi de her kredi kartı üzerinde bulunmamaktadır.

Kredi kartının bağlı olduğu hesap bilgisi bankaların işlem kanalları üzerinden öğrenmeniz mümkündür.İnternet bankacılığı kullanıyorsanız kullanıcı adı ve şifreniz ile bireysel menüden giriş yaptığınız zaman ( sadece kredi kartları için tasarlanmış kredi kartı giriş menülerinden bu bilgiyi göremeyeceğiniz için bireysel müşteri linki üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir) kredi kartı bilgileri alanından kartın bağlı olduğu iban numarasını görmeniz mümkündür.

ATM üzerinden kartınız ile işlem yaparken gene iban numarası hesap bilgilerim alanında görüntülenir.

Kredi kartı hesap numarası bilgisini öğrenebileceğiniz bir diğer kanal ise müşteri hizmetleri çağrı merkezidir.Sesli yanıt sistemi üzerinden hesaplarım bölümünden kredi kartınızın bağlı olduğu hesabı öğrenebilir yada doğrudan müşteri temsilcisi ile görüşerek bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ve elbette ki çalıştığınız banka şubeleri kredi kartının bağlı olduğu hesap numaranızı görmeye yetkililerdir.Dilerseniz şubeden bir hesap cüzdanı alabilir yada sadece hesabın numaranızı yada iban numaranızı öğrenebilirsiniz.

Kredi kartlarının bağlı olduğu hesaplardan otomatik ödeme talimatı ile kredi kartı borç ödemelerinin zamanında yapılmasını sağlamanız mümkün.Bu hesabınızda her ay bir limit bulundurmanız kredi kartı ödemelerinizi unutmanız halinde gecikmeye girmeksizin tahsilat yapılmasını sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Asgari Hesaplaması başlıklı makalemizde kredi kartı asgari hesaplama ve kredi kartı asgari ödeme hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ