Kredi Kartı İptali İçin Yapılması Gerekenler

Kredi kartı kullanan banka müşterilerinin özellikle artık kart kullanmamaya karar verdiklerinde en çok zorlandıkları işlem mevcut kredi kartının kapatılması işlemidir.Bankalar kredi kartları üzerinden bir çok faiz geliri elde ettiklerinden bu kartların kullanımına devam edilmesini tercih ederler.Bu durum kredi kartlarının iptal taleplerinde zorlu süreçlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Kredi kartı iptali için çalışan ikna ekipleri bu kartların iptalini engellemek için müşterilerine avantajlı teklifler sunarak iptal süreçlerini durdurmaktadırlar.

 

Banka müşterilerinin kredi kartlarını iptal etmek için yapmaları gereken işlem öncelikle çağrı merkezini aramaktır.Bu arama sırasında kartın iptal ettirilmesi talebi müşteri temsilcisine iletilir.Müşteri temsilcileri bu başvuruyu alarak ilgili departmana iletirler.Bu ilk görüşmede kartınızın neden iptal edilmek istendiği sorgulanarak ikna ekibine yönlendirmesi yapıldığından kart iptalinizin bu aşamada gerçekleşmeyeceğini belirtmek isteriz.  İlgili bilgilendirme sürecinden sonra ikna ekibi bir iki gün içinde sizi arayarak kartın iptalini neden istediğiniz yönünde bir görüşme sağlayacaktır.Bu görüşme size bazı alternatiflerin sunularak kredi kartı iptalinden vazgeçirmek üzere yapılan bir görüşmedir.Bu görüşme sırasında bankanın bir uygulaması yüzünden kartın iptalini yapıyorsanız özellikle kart aidatı gibi bir nedenle kredi kartını kullanmak istemiyorsanız bankalar genellikle kart aidatını kartınızdan kaldırarak sizin memnun ederek kullanıma devam etmenizi sağlamak isterler.Eğer kartınızı artık kullanmak istemediğizden kapattırmak gibi bir talebiniz varsa bu görüşme sırasında müşteri temsilcisinin ısrarlı ikna ataklarına her defasında kartı kullanmak istemediğinizi yineleyerek yanıt vermeniz gerekmektedir. Eğer bu aşamada temsilci ile diyolog kurma sürecine girerseniz alanında uzman temsilci sizi kart iptalinizden vazgeçirecektir.

Görüşmede eğer kartınızın iptal edeceğiniz konusunda kesin kararlı iseniz görüşme sonundan temsilci kart iptaliniz için banka şubesine giderek işlemleri tamamlayabileceğiniz bilgisini verir.Bu aşamadan sonra kredi kartı iptaliniz ile ilgili olarak banka şubesine girerek işlem adımınızı tamamlayabilirsiniz.

Kredi kartı iptallerinde banka müşterilerini en çok düşündüren hatta zaman zaman iptalden vazgeçiren durum kartın borcunun devam ediyor olmasıdır.Ancak kredi kartlarının borcunun olması kart iptalini engelleyecek bir işlem değildir.Kart iptaliniz borç varken yapıldığı takdirde borcunuz bitene kadar ekstre üzerinden ödeme yapmaya devam edebilirsiniz. İkna süreçlerinde özellikle kartın henüz borcunun olması ikna ekibinin işine yarayan bir durumdur.Kart borcunuzun olduğunu söyleyerek kartın iptalinin sağlanamayacağı bilgisi verilebilir.Bu durumda kartın iptalini istediğiniz ve gelecek ekstreye istinaden borcunuzu ödeyeceğiniz belirterek kart iptalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir? başlıklı makalemizde kredi kartı limiti ve kredi kartı limiti nasıl artar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ