Kredi Kartı Limit Düşürme

Kredi kartları, ne onlarla ne de onlarsız yapamadığımız ödeme araçları olarak öne çıkmaktadırlar. En basit haliyle kredi kartı, bankanızın size tanımlamış olduğu aylık borç limitini kullanarak ekonomik işlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz bir araçtır. Yani, ay boyunca kredi kartı kullanarak yaptığınız bütün işlemlerin bedeli bankanız tarafından size borç olarak verilir ve siz de ay sonunda borcunuzu doğrudan bankaya ödersiniz.  Fatura ödemek, alışveriş yapmak ya da nakit çekmek gibi farklı amaçlarla kullanabildiğiniz toplam limitiniz, zaman zaman sorun çıkartabilir. Maddi durumunuzun kötüleşmesi, yüksek limit nedeniyle harcama dengesini tutturmakta zorlanmanız ya da isteğiniz dışında kart limitinizin arttırılması gibi nedenlerle kart liminizi düşürtmek isteyebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi kartlarının limitlerini düşürmek için kullanılabilecek iki yöntem vardır. Bu iki yöntemden ilki, bankaların telefon bankacılığı hizmetini kullanarak kredi kartı limitimizde düşüş talep edebiliriz. Operatörler, telefonda gerekli kimlik doğrulama bilgilerini aldıktan sonra limitinizi isteğinize göre azaltacaklardır. İkinci yol ise kredi kartına sahip olduğunuz bankanın herhangi bir şubesine gidip orada bulunan yetkili aracılığıyla kredi kartı limit düşürme dilekçesi doldurmaktır. Talebiniz merkeze iletildikten sonra yapılacak olan değerlendirmenin sonucuna göre limitinizde düşüş yapılacaktır.

Kredi kartı limitinizi düşürmek için başvuru yapmadan önce yapmanız gereken ilk şey ise kart borcunuzu tamamen sıfırlamaktır. Borcunu sıfırlamadığınız kartlarda limit azaltma işlemi genellikle gerçekleştirilmemektedir. Borçsuz kartları belli bir süre kullanmadığınızda da, banka diğer kredi kartlarının limit artışlarına yer açmak için atıl halde duran limitinizi azaltma yolunu seçmektedir.

Kredi kartı limitlerinizi azaltırken, orta ve uzun vadeli limit ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Bu ihtiyaçlara göre limit artışı talebiniz kısa vadede olumlu sonuçlanmayabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcu Taksitlendirmesi başlıklı makalemizde Kredi Kartı Borcu Kapatma kredisi ve Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ