Kredi Kartı Nakit Avans Nedir?

Nakit para ihtiyacı bugün pek çok insan tarafından sıkıntı haline gelen bir durumdur.  İnsanlar ceplerinde nakit para olmadığı zaman direk kredi kartlarına sarılıyor ya da kredi kartından nakit avans çekerek nakit para ihtiyaçlarını gideriyor. Bugün uzmanlar tarafından kredi kartından nakit para çekilip çekilmemesi gerektiği hala tartışma konusudur. Bazı uzmanlar kredi kartından nakit para çekmenin faiz oranın yüksek olmasından dolayı doğru bir durum olmadığını ifade etmektedir.

Kredi Kartı İle Nakit Avans Çekmek

Kredi kartı ile nakit avans çekme işlemi yıllardır kullanılan bir işlemdir. Eğer kredi kartınızdan nakit ihtiyacınızın olduğu durumlarda avans çekerseniz, bu parayı faiziyle bankaya geri ödemek zorunda kalırsınız. Aksi takdirde, çektiğiniz parayı ödememeniz durumunda banka tarafından ikaz edilebilirsiniz. Eğer çektiğiniz nakit avansı bir anda ödeyemiyorsanız taksitle ödeyebilme imkânınız bulunmaktadır.

Taksitle Nakit Avans Nasıl Çekilmektedir?

Taksit ile nakit avans fırsatı, çektiği nakit avansı tek seferde ödemeye gücü olmayanlar için bir fırsattır. Bir dönemden sonra azalmaya başlayan nakit avans işlemine çözüm arayan bankalar, taksitlendirme ile nakit avansı müşterilere sunmaktadır. Eğer bankadan çektiğiniz nakit avansı, zamanı geldiğinde ödeme de zorluk çekerseniz, uzun vadeli nakit avans işleminden yararlanabilirsiniz.

Nakit Avans Çekerken Dikkat Etmelisiniz

Borca sıkıştınız ve cebinizde nakit para yok. Bankadan nakit avans çekmek istiyorsunuz. Bu durumda ipin ucunu kaçırmanız yani bankadan ödemekte zorluk çekeceğiniz miktarda nakit avans çekmeniz olasıdır. Bu gibi durumlarda çektiğiniz parayı bankaya geri, ödeyemezseniz paranın üzerine binen faizleri daha sonradan ödemekte zorluk çekebilirsiniz. Kullanım ücretini de mutlaka ödemek zorundasınız. Eğer ödemekte zorluk çekeceğinizi düşünüyorsanız, nakit avans çekmek yerine ihtiyaç kredisi sizin için daha doğru ve daha avantajlı olacaktır. Örnek verecek olursak ayın 5’inde çektiğiniz nakit avansını tam zamanında yatırabiliyorsanız nakit avans çekmek sizin için mantıklı olacaktır. Burada borcunuzu kapatıp kapatamayacağınız çok önemlidir. Eğer zamanın da yatıramıyorsanız uzun vadeli bir ödeme planı yaparak kredi çekmeniz sizin için daha iyi olacaktır. En önemlisi de her şekilde alacağınız paraya binecek olan faizdir. Eğer çok ihtiyacınız yoksa bu gibi durumlara teşebbüs etmemeniz sizin yararınıza olacaktır. 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ