Kredi Kartı Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Kredi kartı ödemesi ne zaman yapılır? Bu soru özellikle yeni kredi kartı kullanmaya başlayan kişilerin sorduğu bir soru olmaktadır. Kredi kartının ödemesi hesap ekstresin de yer almakta olan son ödeme tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. Kredi kartı ekstresi kredi kartına ait olan aylık borç kesim tarihi olmaktadır.

Kredi Kartı Ekstresinde Neler Yer Almaktadır?

Kredi kartlarının ekstrelerinde, ekstrenin düzenlendiği yani kesim tarihine kadar Kart Merkezlerine ulaşmakta olan kredi kartı harcamaları, ödenmesi gereken taksitler, nakit kullanımlar, kullanımlardan doğan faizler, eğer var ise bir önceki dönemden devretmiş olan borç, var ise gecikme faizler ve eğer var ise limit aşım ücretlerinin hepsinin toplamına denilmektedir. Bu toplamdan alacak kayıtları var ise düşülerek hesaplanmaktadır. Ancak bu toplamların içerisinde bir sonraki aylara ait olan hesap ekstreleri yansıtılmamaktadır.

Kredi Kartı Limiti Ne Demektir?

Kredi kartı limiti, o ay için harcamalarınız da ve kullanacağınız nakit avans limitinin kart için tanımlanmış olan toplam ücretine denilmektedir. Yapılan bütün harcamaların kredi kartı için tanımlanan ücreti geçmemesine özen göstermek gerekmektedir. Aksi takdir de kredi kartı aşım ücreti ödemeniz gerekmektedir. Eğer kredi kartına bağlı bir ek kart bulunuyor ise ek kart ile birlikte toplam olarak tanımlanan limit kullanılmaktadır.

Kredi Kartı Ödemelerinde Ödenmesi Gereken En Az Tutar Nedir?

Kredi kartı ekstresin de yer alan en az tutara denilmektedir. Bu tutar son ödeme tarihine kadar ödenmelidir. Ancak bu tutarın ödenmesinin ardından geride kalan borca kredi faizi uygulanmaktadır. Bu da bir sonraki ay bu borcu faizi ile birlikte daha yüksek ödemek anlamına gelmektedir. Eğer en az tutar kredi kartının son ödeme tarihine kadar ödenmez ise kredi kartının kullanımı kısıtlanabilmektedir. Aynı zaman da karta gecikme faizi de uygulanmaktadır.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Ayarlanabilir Mi?

Kredi kartının hesap kesim tarihini kendi isteğinize göre bankanız aracılığı ile ayarlayabilmeniz mümkün bulunmaktadır. Kredi kartınızın son ödeme tarihi de hesap kesim tarihinden on gün sonra olarak ayarlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ek Hesap Nasıl Kapatılır? başlıklı makalemizde Ek Hesap Nasıl Kapatılır?, Ek hesaplar ve Ek hesapların iptal işlemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ