Kredi Kartı Sicil Affı

En likit kaynaklardan biri olan ve bankacılık sektörünün de lokomotif güçlerinden biri olan kredi kartları kendileri için belirlenmiş azamı süreler aşıldığında kart kullanıcısına çeşitli yaptırımlar uygulanarak borç tahsilatı yapılmaya çalışılır. Bunun için, kanunda belirlenmiş 90 günlük  süre ve akabinde başlayacak olan kanuni ve idari takip süreçleri söz konusudur.

Kredi ve kredi kartı son ödeme zamanları üzerinde titizlikle durulması gereken bir konu olup kişi veya kurumun gelecek 5 yıl içinde bankaların finansman kaynaklarından istifade edememesine sebebiyet verebilmektedir .Hükümet zaman zaman kredi ve kredi kartı borcu olan kişi veya kurumlara yönelik mali sicil affını gündeme getirir. Mevcut borçlarının yapılandırmasını yaparak  ödemesini gerçekleştiren banka müşterisinin risk merkezi  veri tabanında kayıt altına alınan bilgilerini silerek bankalardan yeniden kredi alabilme imkanı tanınmaktadır..

Kredi ve kredi kartı sicili nedir ve nerede tutulur?

2013 tarihine kadar merkez bankası kayıtlarında yer alan ve  “kara liste” olarak da bilinen sicil kayıtları, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nda yapılan değişiklikle Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’ne devredildi. Risk merkezi de kredi kayıt bürosu ile sözleşme imzaladı ve işbirliğine gidildi. Bankalar tarafından Türkiye bankalar birliği çatısı altında kurulan risk merkezine konut, taşıt, tüketici kredileri ile kredi kartı ve kredili mevduat hesabI gibi bilgiler bankalar tarafından  iletilir. Kredi kayıt bürosu bu bilgileri buradan alır ve düzenleyerek findeks notu olarak bilinen puanlama sitemi haline getirir. Kredi kayıt bürosu tarafından banka ile olan kredi münasebeti dolayısıyla sorun yaşayanlar düşük findeks yani düşük kredi notu ile puanlanıp bankalar için risk profili oluşturabilecek müşteriler ortaya çıkartılır. Bazen de grafiksel olarak rapor alınarak zaman içinde değişen iniş çıkışlar izlenebilir. Bu aynı zamanda kişinin gelecek bir yıl içinde alacağı bir krediyi ödeme performansı açısından da önemlidir.

Yakın tarihte bir sicil affı var mi?

En son 2009 yılında çıkarılan sicil affı ile borcunu  taksitler halinde yapılandırarak ödeme yapanların sicil kayıtları silinmiş bankalarla olan ilişkileri tekrar başlamıştır. CHP milletvekilleri 1 kasım seçimleri kapsamında yer alan seçim vaatlerinden olan kredi kartı sicil affını gündeme getirmiş, kredi kartı sicil affınında olduğu 24 maddelik kanun teklifini  TBMM’ne  sunmuştur.

Kredi ve kredi kartı kullanımı disipliner bir tutumla sürdürülmesi gereken finansal bir süreçtir. Ödenmeyen her borç kanuni sürenin bitiminin ardından gerekli takip süreçlerini başlatacak ve bankalarla  5 yıl sürecek olan gergin bir dönem başlayacaktır. Hükümet dönem dönem kredi ve kredi kartı borcu olanlara yönelik sicil affı gündeme getirip bu konuda sıkıntı yaşayan kişilere ve ekonomi üzerindeki strese çözüm getirmektedir. Ana muhalefet partisinin  meclise verdiği  teklif doğrultusunda görüşmeler başlayıp bu doğrultuda bir karar ortaya çıkacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girilir başlıklı makalemizde kara liste ve kredi kartımı kaç ödemezsem hapis hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ