Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Hafta Sonuna Denk Gelirse Ne Olur?

Kredi ve  kredi kartları bankaların en likit ve ödemelerinin en disipliner şekilde yerine getirilmesi gereken kaynaklarıdır. Her kredi ve kredi kartının kendisi için belirlenmiş olan ödeme süreleri vardır. Ödemesi gecikmiş olan banka kaynakları kendileri için belirlenmiş gecikme faizleri üzerinden ücretlendirilerek gecikme cezası işletilir.

Kredi kartlarına ait son ödeme tarihlerinin haftasonuna denk gelmesi durumunda izleyen işgünü mesai saati başlangıcında ödemesi gerçekleştirilebilir. Eğer haftasonunda ödeme yapılmak isteniyorsa ATM’ler kullanılarak karta ait dönem borcu ödenebilir .Kişinin kredi kartı borcu olan banka ile maaş hesabının olduğu bankalar farklı ise kredi kartına ait dönem borcu hafta sonuna denk geldiğinde  internet bankacılığı kanalı ile ödeme gerçekleştirilemez. Yapılacak işlem eft olduğu için belirli saatler içinde yapılıyor olması gerekir ve ayrıca hafta sonlarında  bu işlemin yapılması mümkün değildir. İşlem aynı banka şubeleri arasında yapılacak transfer ödemesi şeklinde gerçekleşecekse hafta sonu veya hafta içi fart etmez ödemeler gerçekleştirilebilmektedir.

Kredi kartlarına ait ödemeler hafta sonundan önceki gün yapılırsa ne olur?

Kredi kartlarının ödemelerinin son ödeme tarihlerinden önce de yapılabilmesi mümkündür elbette. Ödemenin zamanından önce yapılması kredi notunuz üzerinde de olumlu etkisi olacaktır. ATM’ler ,şubeler, internet bankacılığı, telefon bankacılığı gibi çeşitli kanallar vasıtasıyla ödeme gerçekleştirilebilir. Fakat bazı bankalar ödemesi erken yapılan kredi ve kredi kartlarına erken ödeme cezası diye yasal tarafı olmayan bir uygulama yapmaktadırlar. Böyle bir durumla karşılaştığınızda itiraz hakkınızı kullanarak uygulanan cezayı reddetmelisiniz

Kredi kartları ödemesinin izleyen ilk işgünü içinde yapılması ceza gerektirir mi?

Ödemenin izleyen ilk işgünü içinde yapılamasının gecikme cezasına muhatap olacak tarafı yoktur .Zira haftasonunda internet bankacılığı ve şubeler kanalı ile işlem yapılamadığından ve herkesin atm vasıtası ile ödeme yapması beklenemeyeceğinden gecikme cezası kesilemez.

Tüm bu anlatılanlar haftasonuna denk gelen kredi kartı ödemeleri için geçerli olan bir uygulamadır. Cuma gününe denk gelen yoğunluk ve benzeri sebeplerden ötürü yapılamayan ödemeler ceza gerektirir. Fakat son ödeme tarihi cumartesi veya Pazar gününe denk gelen ödemeler izleyen işgünü mesai başlangıç saatinden itibaren ödemesi yapıldığında ceza uygulamasına gidilemez. Bankaların uyguladığı cezalar konusunda da düzenlemeye gidilmiş  istedikleri oranlar üzerinden faiz işletmelerinin  önüne geçilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Başvurusu Neden Onaylanmaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ